9. märts 1997 kell 22:00

Suureneb välisinvestorite huvi Läti vastu

Aktiivse tegevuskavaga loodab Läti saada lääne-ida suunal Läänemere tähtsaimaks transiidimaaks. Valitsus on projekti toetuseks kinnitanud 900 miljoni dollarilise investeerimisprogrammi.

Lääne investorite ligimeelitamiseks on Läti Ventspilsi ja Riia sadamas loonud vabakaubanduspiirkonna. Vabasadama piirkonnas tegutsevatele ettevõtetele tagatakse maksusoodustused ja täielik vabastus tollimaksust.

Ventspilsi sadama kaudu liigub 12 protsenti Vene naftast ja naftatoodetest. Läti transpordiministeeriumi transpordiosakonna juhataja Zigmars Priede sõnul teeb Läti valitsus kõik selleks, et suhteid Venemaaga tasakaalustada, andes enesele aru transiidi «poliitilisest» iseloomust.

Möödunud aastal liikus Läti sadamate kaudu umbes 40 miljonit tonni kaupa. Tänavu peaks näitaja kerkima 50 miljoni tonnini, mis on kaks korda rohkem kui Eesti ja Leedu sadamates kokku.

Seni jääb Läti välisinvesteeringutelt veel Eestile alla. Möödunud aastal paigutasid välisinvestorid Lätti ligi 700 miljonit dollarit. Suurimad investorid on Suurbritannia ja USA. Suurenenud on Soome firmade huvi.

Suurim välismaine üksikinvesteering Lätisse on Cable & Wirelessi ning Soome Telecomi 160 miljoni dollariline investeering kaugsidesektori arendamisse.

Suured investeerijad on ka USA Radisson Hotels ja Kellogg's, kes kumbki on investeerinud 25 miljonit dollarit.

Lääne autode tulek Lätisse tõi riiki ka välismaa bensiinifirmad. Praegu on Statoili, Neste ja Shelli kontrolli all pool kohalikust turust.

Soome firmadest on Lätis suurim investor Enso, mis käivitas Riias pakkematerjalitehase. Maapiirkondades on Soome ettevõtted teinud investeeringuid saetööstusse.

Välisinvesteeringutest kolmandik on tehtud transpordisektorisse ja neljandik rahandusse. STT-BNS

Hetkel kuum