13. juuli 1997 kell 22:00

Lühiuudised

Nafta hind maailmaturul on tänavu langenud peaaegu 30% ning hinnalangus jätkub, kui Iraagi naftale lisaks hakkab Saksamaa müüma oma strateegilist naftavaru.

Saksamaa tahab müüa tänavu 230 mln dollari eest naftat, mida on reservides hoitud 1970. aastate lõpust. Saadud rahaga loodab Saksa täiendada eelarvet ja vähendada eelarvedefitsiiti.

1999. a lõpuks tahab Bonn müüa 7,3 mln tonni (54 mln barrelit) naftat, mis praeguse hinnataseme juures tähendaks aastavahetuseni vähemalt 75 000 barrelit naftat päevas. Juuli algusega võrreldes on nafta odavnenud ühe dollari võrra barrelist.

Peale Bonni peaks oma nafta turule tooma ka Iraak vastavalt ÜROga sõlmitud nafta-toidu-vastu lepingule. Bagdad võib detsembri lõpuni müüa 2 mld dollari eest naftat. REUTER-BNSJoe Camel

RJ Reynolds Tobacco Co otsustas kriitikute survele järele andes loobuda Joe Cameli reklaamifiguurist.

Otsus tuli nädal pärast seda, kui RJ Reynolds ja teised tubakatootjad sõlmisid USA osariikide valitsustega 368,5 mld dollarilise kokkuleppe suitsetamisega seotud tervisekahjustuste ravi hüvitamiseks.

Kompanii 9aastase turunduskampaania jooksul on Joe Camel olnud tubakatööstuse kriitikute keskpunktis. Kriitikud leidsid, et ?ikid värvilised plakatid meeldivad lastele ja õhutavad suitsetama.

USA föderaalse kaubanduskomisjoni andmeil suitsetas Camelit enne Joe Cameli tulekut kümne aasta eest alla 3% alaealistest. Kuus aastat hiljem oli see näitaja juba üle 13%. REUTER-AP-BNS

Euroopa komisjoni prognooside järgi edestab Leedu sisemajanduse kogutoodangu kasvu, väliskaubandusbilansi ning inflatsiooni languse poolest 1997--1998 märgatavalt Lätit ja Eestit.

Prognoosi kohaselt on inflatsioon Leedus järgmisel aastal madalam kui teistes Balti riikides, T?ehhis, Poolas ja Ungaris.

Euroopa komisjoni ekspertide hinnangul suureneb Leedu SKT 1997. a 4%, järgmisel aastal aga 4,5%. Samas on Lätis need näitajad vastavalt 2,8% ja 3,2% ning Eestis mõlemal aastal 3%. ELTA-ETA

Hetkel kuum