13 juuli 1997

Lühiuudised

Eesti suurima turuosaga jäätisetootja AS Tallinna Külmhoone kavatseb ehitada Peterburi maanteel uue jäätisetehase, mis valmib umbes aasta pärast, ütles ettevõtte nõukogu liige Imre Freiberg.

Planeeritav investeering tehase ehituseks on ligikaudu 70 miljonit krooni. Uus tehas peaks tulema ligi kaks korda suurema tootmisvõimsusega kui praegune. «Kui töötada ühes vahetuses, suudab tehas toota 3600 tonni jäätist aastas,» märkis Freiberg.

«Jäätise turumaht Eestis on praegu 4500--5000 tonni aastas. Rootsis ja Soomes süüakse ühe kodaniku kohta kaks kuni kolm korda enam jäätist kui Eestis,» selgitas Freiberg.

Uut tehast on Freibergi sõnul vaja, et laiendada sortimenti ning katta paremini Eesti ja välisturu vajadusi.

Peale Eesti müüb Tallinna Külmhoone jäätist Ukrainasse ja Valgevenesse. BNS

Tallinna Külmhoone nõukogu koosolek otsustas reedel tõsta ettevõtte kasumiprognoosi kolmandiku võrra kaheksale miljonile kroonile, ütles ettevõtte nõukogu liige Imre Freiberg.

Käibe prognoosi suurendas ettevõte veerandi võrra 75 miljoni kroonini.

Seni prognoosis külmhoone 1997. a käibeks 60 mln ja kasumiks 6 mln krooni.

Tallinna Külmhoone esimese kuue kuu netokäive oli 39,9 mln krooni.

Ettevõtte kasum enne tulumaksustamist oli esimesel poolaastal 5,6 mln krooni. Juunis olid samad näitajad vastavalt 13,2 ja 2,6 mln kr.

«Oodatust mõnevõrra paremad tulemused tingis jäätise edukas müük tänu soojadele ilmadele suve esimestel kuudel,» ütles Freiberg. BNS

Sisemajanduse kogutoodang (SKT) ühe elaniku kohta oli mullu IV kvartalis Balti riikidest kõige suurem Eestis.

Eesti konjunktuuriinstituudi (EKI) andmeil oli Eestis SKT ühe elaniku kohta IV kvartalis 750,4 USD, Leedus 579,7 USD ja Lätis 554,7 USD. Jooksvates hindades oli Eesti IV kvartali SKT 1,097 mld USD, Läti SKT 1,376 mld USD ja Leedu SKT 2,15 mld USD. BNS

Tallinna Pank koos Enskilda Securitiesega korraldavad telekommunikatsioonikontserni ASi Levicom aktsiaemissiooni kogumahus 30 miljonit dollarit oktoobris.

Tallinna Panga emissioonide osakonna juhataja Guido Klaas ütles, et Levicomi aktsiaemissioon tuleb enampakkumise korras. Seetõttu on esialgu lahtine väljastatavate aktsiate kogumaht.

Klaas ütles, et kaks kolmandikku aktsiatest emiteerib Enskilda Securities välismaal ning kolmandiku Tallinna Pank Eestis.

Klaasi sõnul kujuneb aktsiate ülekurss nii kõrgeks, et aktsiate kontrollpakk jääb seniste omanike valdusse. Ta lisas, et aktsiaid emiteeritakse kodu- ja välismaal ühel ajal.

Juulis splitib Levicom 100kroonise nimiväärtusega aktsiad 10kroonisteks. Pärast emissiooni lõppu tahab Levicom noteerida aktsiad Tallinna väärtpaberibörsil.

Levicomi Grupi projektinõukogu esimees Peep Põldsamm ütles, et emissioonist saadav raha läheb ASi Tallinna Kaabeltelevisioon täiendavaks rahastamiseks ja teistesse projektidesse. Kuus miljonit dollarit suunab Levicom Leedus teostatavatesse infrastruktuuriprojektidesse.

Levicomi Grupi mullune käive oli 131 mln ja kasum 4 mln krooni. Ettevõtte aktsiakapital on praegu 10,44 mln krooni.

Levicomi suurosanikud on ettevõtte direktor Tõnis Palts, Toomas Peek ning Markus Pedriks. BNS

Hansapank väljastab alates tänasest klientidele oma Visa-kaarti.

Panga avalike suhete juht Kai Vahe ütles, et uus Visa- kaart paistab silma oma noortepärase kujunduse poolest. Kaardi on disaininud kunstnik Ervin Adojaan, kelle töö valiti parimana välja Visa-kaardi kujunduse konkursile saabunute hulgast.

Klientidele valikuvõimaluse pakkumise eesmärgil on peagi valmimas ka teise kujundusega Hansapanga Visa- kaart. Seni oli Hansapanga klientidel valida kolme Eesti-sisese pangakaardi, EuroCard/MasterCardi ning Soome Merita panga Visa-kaardi vahel.

Visa on rahvusvaheline krediitkaart, mis võimaldab tasuda kaupade ja teenuste eest enam kui 13 miljonis maksepunktis. BNS

Hetkel kuum