3. august 1997 kell 22:00

Majandusringkond süüdistab poliitikuid

«Käest on lastud oluline võimalus muuta Saksa majandus tuleva aastatuhande künnisel jälle elujõuliseks ja konkurentsivõimeliseks,» öeldi Saksa tööstusliidu (BDI) avalduses pärast seda, kui parlamendi kooskõlastuskomitee ei suutnud kahe koja, liidupäeva ja liidunõukogu, kus enamuses on opositsiooniline sotsiaaldemokraatlik partei (SPD), maksuseadusalaseid eriarvamusi tasandada.

Rahandusminister Theo Waigel on teinud ettepaneku, mille kohaselt tuleks alates 1999. a vähendada maksukoormust kokku 30 miljardi marga ehk 240 miljardi Eesti krooni võrra. See eeldab tulumaksu piir- ja baasmäära ning korporatsioonimaksu alandamist. Kuid SPD on selle plaani hukka mõistnud, sest erakonna arvates soosib see liigselt rikkaid ega ole rahaliselt kaetud.

Valitsusest isegi suuremat kriitikat pälvivad sotsiaaldemokraadid, sest nad heidavad maksureformile kaikaid kodarasse eelkõige valimiseelsetel taktikalistel kaalutlustel.

Saksa tööstus- ja kaubanduskoja president Hans Peter Stihl ütles otse, et SPD liidri Oskar Lafontaine poliitika «tõukab Saksamaad konkurentsivõimetute riikide sekka». Olukord on seda ohtlikum, et USA parlament on suutnud samal ajal maksude suures kärpimises kokkuleppele jõuda.

Tööstusjuhtide rahulolematust valitsuse tegevusega väljendas ajalehes Die Woche Porsche firma juht Wendelin Wiedeking, kes ütles, et suhtub umbusuga valitsuse tegevusse ning et maksureform ajab lihtsalt naerma.

Nagu ütles tuntud saksa juhtimiskonsultant Roland Berger, annaks maksureformi läbikukkumine Saksa välisinvesteeringutele tohutu tõuke. «Me hakkame iga aasta eksportima sadu tuhandeid töökohti, loomata samal ajal kodumaal nimetamisväärselt uusi kohti juurde.»

Küsimusele, kas Bonn suudab maksureformi ellu viia, vastas Berger: «Meie valitsuskoalitsioon näib üsna kurnatud välja.» FT

Hetkel kuum