24. august 1997 kell 22:00

Kohl kaalub muudatusi valitsuses

Ehkki Waigel oma avaldust hiljem pehmendas, teatades, et jääb ametisse vähemalt 1998. a valimisteni, oli kahju juba sündinud. Ministri lahkumisplaanid on kõigile teada, millega kannatavad Saksamaa maksu- ja pensionireformide eduka läbiviimise väljavaated ning kahaneb autoriteet Euroopa Liidus, kuna rahandusminister oma otsuste eest ei vastuta.

Waigeli samm seadis kahtluse alla Helmut Kohli kontrolli oma valitsuse üle. Kui kahe niivõrd olulise ametikoha esindaja, nagu rahandusminister ja kantsler, koostöö ei laabu, pole erilist koostöövalmidust oodata ka ülejäänud valitsuselt. Pühapäeval teatasid mitmed Saksamaa juhtivad ajalehed, et kantsler Kohl võib oma ebapopulaarses valitsuses peagi välja vahetada nii ametist tüdinud rahandusministri kui mõne teisegi ministri. Waigeli võimaliku järeltulijana on nimetatud parlamendi liidrit Wolfgang Schaeublet. Ajalehe Welt am Sonntag andmeil võivad ümberkorraldused tulla enne Hamburgi liidumaa valimisi 21. septembril.

Bonn on ajakirjanduse teated ümber lükanud, kuid surve täna puhkuselt naasvale kantslerile suureneb.

Theo Waigeli kaheksa aastat rahandusministrina on vaieldamatult olnud rasked. Need algasid Berliini müüri langemisega 1989. a, millele järgnes kahe Saksamaa taasühinemine 1990. a ja idabuum 1991.--1992. a. Alates 1993. a on riigis valitsenud majanduslangus. Waigel on aktiivselt osalenud rahaliidu (EMU) ettevalmistamises ning surunud läbi EMU stabiilsuspaketi vastuvõtmise.

Waigeli ametisoleku aja esimesil aastail oli Saksamaa majanduskasv palju parem kui muudes lääneriikides, hiljem olukord vastandus.

Ida-Saksamaa ülesehitus kujunes oluliselt kulukamaks, kui keegi arvata oskas. Riigi võlg on kasvanud nii, et see ohustab Saksamaa pääsu Euroopa valuutaliitu. Maastrichti lepingu koostamisel oli Saksa liikmelisus iseenesest mõistetav.

Seega on rahandusminister lahkumissoovi avalikustamiseks valinud halva aja. Riigi ees on otsustavad reformid, mille korraldamine muutub veel raskemaks, kui on teada, et kapten kavatseb laevast lahkuda. DI-REUTER

Hetkel kuum