7. september 1997 kell 22:00

Kalev omandas Kaliningradi tehase

Kalev lubas investeerida lähiaastal tehasesse vähemalt 15 miljonit krooni, lausus ASi Kalev peadirektor Tõnis Allik.

Eelneval kahel aastal kahjumis olnud T?arodeika aktsiate ost tagab Alliku sõnul ASile Kalev senisest suurema võimaluse leida kanaleid Venemaa ja temaga vabakaubanduslepinguga seotud maade magusaturgudel, konkureerides seal võrdväärsetel alustel kohalike tootjatega. «Tehas muutub meile väravaks Venemaale ja Valgevenesse,» lausus ta.

Juba praegu on Kalevil oma müügiesindaja Kaliningradis, kelle kaudu müüakse 100 tonni magusat kuus. «Tänu sellele, et saame hakata ise ilma sealsete partnerite vahendamiseta ?okolaadi müüma, teenime lisaks ligi 20% tulu,» nentis Allik.

Kaliningradis käivitab Kalev kohe uue 1500tonnise tootmisvõimsusega kommiliini nn pralineekommide (Oravake, Karakum, Teekond) valmistamiseks. Sarnased liinid on amortiseerunud kujul olemas ka Tallinnas ning Vilniaus Pergales. Järgmiseks aastaks kavandatakse ligi 10 miljonit krooni maksva ?okolaadiliini ostmist Kaliningradi, et sellega rahuldada Kaliningradi ning kogu Venemaa ?okolaaditahvlite vajadust.

Paralleelselt käivitub Kalevi tütartehas novembris ka Moskvas, kus tootmisvõimsusi on vaid 2500--3000 tonni aastas. «Praegu pole meil oma tootmisvõimsust Venemaal, peatselt alustava Moskva tehase võimsusest jäi aga puudu ning tarvis oli veel ühte tehast,» põhjendas Allik T?arodeika ostmist.

ASile Kalev kuulub ka 27% Leedu kommitootja Vilniaus Pergale aktsiatest. Pergale tänavu kuue kuu kasum oli 13,3 miljonit krooni, eelmine aasta lõpetati 9 miljoni krooni suuruse kasumiga.

T?arodeika on rajatud 1946. aastal, kuid spetsialiseerus kondiitritööstuseks 1961. aastal. Ettevõttes töötab praegu 50 inimest. Tõnis Alliku sõnul kavatseb Kalev tuua T?arodeika kahjumist välja juba järgmisel aastal.

Hetkel kuum