23. september 1997 kell 22:00

NRG-le jääb veel üks võimalus

Majandusminister Jaak Leimanni sõnul ei ole uute erastamistingimuste loetelu absoluutne, see on loetelu olulisematest punktidest. «Näiteks turu garanteerimine mitte rohkem kui 75% ulatuses on läbirääkimiste küsimus,» nentis Leimann.

Leimanni sõnul annab valitsus NRG-le aega ettepanekutele reageerimiseks. «Kui nad reageerivad positiivselt, heatahtlikult, kompromissi otsivalt, siis on avatud uks läbirääkimisteks,» kinnitas ta. «Oleme nüüd ühe ühisprojekti lõpetanud ja avatud kõigile, kuid silmas pidades pikaajalist koostööd, me anname praegu võimaluse leida üks optimum ka koos NRG Energyga.»

Kui valitsus otsustab NRGga koostöö lõpetada ja korraldada elektrijaamade erastamiseks avalik konkurss, siis Leimanni sõnul ei kaasne sellega NRG poolt Eesti riigile mingisuguseid sanktsioone. Kui tuleb avalik pakkumine, siis usun, et ostja leidmata ei jää, nentis Leimann.

NRG Energy Eesti esinduse direktor Hillar Lauri ütles eile õhtul, et ta ei ole veel valitsuse ametlikku otsust saanud. «Minu informatsiooni kohaselt edastab valitsus meile elektrijaamade erastamise tingimused,» rääkis Lauri.

Kas valitsuse esitatud tingimused on vastuvõetavad, otsustab NRG Energy tippjuhtkond, toonitas Lauri. «See otsus võtab aega 10--14 päeva,» lisas ta.

Kui valitsuse esitatud tingimused ei vasta NRG nõudmistele, järgneb tõenäoliselt elektrijaamade avalik erastamiskonkurss, millest NRG enam osa ei võta, kinnitas Lauri.

Eesti ettevõtjaid ühendava kaubandus-tööstuskoja peadirektor Toomas Tamsar tõdes, et valitsus arvestas oma otsuses äriplaani kohta kaubanduskoja seisukohtadega. «Praeguse äriplaani ellurakendamine oleks kahjulik olnud tarbijale. Ülepaisutud kulude kaudu oleks see kahjustanud kõigi Eesti ettevõtjate konkurentsivõimet.»

Tamsar pidas oluliseks, et valitsus konsulteeris enne otsuse tegemist ettevõtjatega. «Tegemist pole mitte ainult sotsiaal- ja tehnoloogiaküsimusega, vaid väga suure äriga,» rääkis Tamsar.

Tamsar avaldas lootust, et valitsuse läbirääkimised NRG Energyga jätkuvad, sest palju tööd äriplaani koostamisel on ära tehtud. Tamsar ei soovinud kommenteerida, kas Eestis on juba tekkinud äriringkond või ühendus, kes võib avaldada soovi osaleda võimalikul elektrijaamade avalikul konkursil.

RE Eesti Energia poolse projektijuhina äriplaani läbirääkimistel osalenud Kaido-Paul Bõstrovi sõnul oleks valitsuse võimalik otsus korraldada elektrijaamade avalik konkurss pidanud olema juba kaks aastata tagasi enne ameeriklastega läbirääkimiste alustamist.

Hetkel kuum