8. oktoober 1997 kell 22:00

Taani majandus üle kuumenemas

Taani rahandusminister Mogens Lykketoft ja majandusminister Marianne Jelved tegid sel nädalal alanud parlamendiistungjärgu eel ühisavalduse, kus nad rõhutasid, et valitsus ei saavuta enne stabiilsust, kui majanduskasvu ei ohjeldata ja liigselt kasvavat tarbimist ei piirata.

Vastuseks kinnitas Taani peaminister Poul Nyrup Rasmussen, et valitsus kavatseb rakendada otsustavaid meetmeid tarbimise piiramiseks, et vältida majanduse ülekuumenemist. Eratarbimine on aasta esimesel poolel kasvanud 3,9%, ületades valitsuse kehtestatud 3% ülempiiri.

Valitsus tahab kehtestada tööandjatele 1% palgafondi lisamaksu, mis kantakse pensionifondi. Karmistatakse ka töötuabiraha saamise nõudeid, millega loodetakse kokku hoida 2 mld Taani krooni aastas.

Järgmise aasta eelarveprojektis on kuludeks planeeritud 390 mld ja eelarve ülejäägiks 7 mld krooni.

Taani majandusleht Børsen spekuleerib, et juba 4. novembril võivad Taanis tulla kiirvalimised. Analüütikute arvates oleks Rasmusseni valitsusel praegu õige aeg ära kasutada küsitluste järgi soodsat hetke ja ühtlasi võimaldaks see vältida opositsiooniga raskeid vaidlusi säästumeetmete üle.

Taani finantsinspektsioon hoiatab panku uude laenuspiraali sisenemast. Inspektsioon väidab, et analoogselt 1980. aastatega on riigis kerkinud kinnisvarahinnad käivitanud uue laenukarusselli.

30. juunile eelneva aasta jooksul on Taani 5 suuremat panka andnud laene kokku 196 mld Eesti krooni. Pangalaenude tagatiseks on põhiliselt kinnisvara, mille väärtus on järsult kasvanud. Kui hinnad peaks hakkama langema, siis suureneks pankade halvad laenud, mida praegu pole palju. AP-BNS-DI-ÄP

Hetkel kuum