9. oktoober 1997 kell 22:00

Võitlus maksutõusu eest kestab

Tubakaaktsiisi laekumist plaanitakse järgmise aasta eelarvesse 583 miljonit krooni, mis on 1,8 korda rohkem kui tänavu, ja kütuseaktsiisi 1136 miljonit krooni, mis on 1,3 korda tänavusest rohkem.

Valve Kirsipuu Reformierakonnast ütles, et pole õiglane suurendada riigieelarve mahtu ühe elanikkonna grupi -- suitsetajate -- arvel. Kirsipuu sõnul muudab aksiiside tõstmine võimatuks valitsuse kava vähendada järgmisel aastal inflatsiooni 12 protsendilt 10 protsendile.

Peale tubakakontserni Swedish Match reklaamtekstina Eesti lehtedes avaldatud hoiatuse tubaka salakaubanduse plahvatusliku kasvu kohta aktsiismaksu tõstmise korral on riigikogule ja valitsusele saatnud hoiatuskirja ka British American Tobacco Nordic OY tegevdirektor Thomas Westergerg. Tema viitab tubakaaktsiisi tõstmise puhul Euroopa lepingu, GATT-lepingu ja Euroopa kaubanduslepingu rikkumisele.

Koonderakonda kuuluva Olev Raju sõnul soovib opositsioon suruda järgmiseks aastaks peale halva riigieelarve, et saavutada ise edu tulevastel valimistel. «Ühe kõnealustest aktsiisidest väljaarvamine kukutaks järgmise aasta eelarve läbi,» lisas ta.

Raju sõnul on opositsiooni liikmed nimetanud eravestlustes 1998. aasta eelarvet ajaloo parimaks. Eesti valitud majandusmudeli järgi tõusevad kõik hinnad varem või hiljem maailmatasemele, kuid avatud sektoris, kus me ise ei tooda, tõusevad hinnad kiiremini, ütles Raju.

Hetkel kuum