9. november 1997 kell 22:00

Merita Pank eitab Eesti turu manipuleerimist

Soome ajakirjandus on viimastel päevadel viidanud võimalusele, et Eesti aktsiaturu languse taga on Soome pankade hinnamanipulatsioon eesmärgiga omandada soodsalt mõni Eesti pank.

Merita Pank on kahe suure Eesti panga -- Hansapanga ja Ühispanga -- turutegija Helsingi börsil, märkis Malvet.

«Kuna Merital oli domineeriv roll nende aktsiatega tehtud tehingute vahendamisel ka siis, kui hinnad kiiresti tõusid, ei maksa imestada, kui kliendid ka müüvad meie kaudu,» seletas ta.

«See, millest viimastel päevadel räägib Soome ja Rootsi ajakirjandus, tuleneb ülevaatest, mille kirjutas mõni aeg tagasi Merita analüütik Eesti kohta,» sõnas Malvet. «Need, kes selle jutu kohta midagi kirjutavad, on ise leiutanud pealkirjad Eesti krooni devalveerimisest ja Merita rünnakust Eesti pankadele.»

Merita spetsialisti kirjutise mõte polnud Malveti sõnul kuulutada ette krooni devalvatsiooni, vaid et Eesti probleemid -- eelkõige jooksevkonto defitsiit ja negatiivne maksebilanss -- võivad lisada majandusele surveid pikas perspektiivis.

Merita Panga analüütik Julianna Borsos-Torstila kirjutas panga majandusanalüüsis, et Eestis võib kasvada poliitiline surve siduda kroon Saksa margast lahti, mis omakorda suurendab devalvatsiooniohtu.

Edasine areng sõltub eelkõige valitsuse majanduspoliitika usaldatavusest. Kui usaldus kaob, on devalvatsioonioht suur, märkis analüütik. BNS

Hetkel kuum