5. jaanuar 1998 kell 22:00

Börs liigub kasumiprognooside ootuses

Möödunud aasta viimane ja käesoleva aasta esimene nädal olid pühadele iseloomulikult rahulikud. Investorid võtsid jõulupühadeks ja aastavahetuseks aja maha, unustasid börsi ning andsid nii ka maakleritele veidi jõulurahu.

Jõulunädala kolme kauplemispäeva kogukäive ulatus registreeritud 1344 tehingus 151,9 mln kroonini ja aastavahetuse nädala nelja kauplemispäeva käive 1236 tehingus 108,1 mln kroonini. Viimati olid börsi nädalakäibed sedavõrd madalal eelmisel aastavahetusel (1996. aasta viimase ja 1997. aasta esimese nädala käive oli vastavlt 114,52 ja 110,18 mln kr).

Selle eest, et börs mitte päriselt kahe pühadenädala jooksul ei uinuks, hoolitses taas Ühispank, kes levitas infot soovist liita endaga aktsiate vahetuse teel Tallinna Pank (eelmisel aastavahetusel hoidis pingeid üleval mäletatavasti kuuldus Ühispanga ja Põhja-Eesti Panga ühinemisest, mis tänaseks on ka lõpuni viidud). Seekordne tehing oli siiski veel liiga toores ja jäi esialgu katki. Samas on Ühispank mõista andnud, et pole ühendamisplaanist loobunud ja kavatseb mõne kuu pärast uuesti üritada.

Üsna algusjärgus avalikkuse ette paisatud tehing viis investorid parajasse segadusse, mida suurendas veelgi ühe osapoole (Tallinna Panga) töötajate esialgsed küllaltki ultimatiivsed avaldused.

Turg jäi täpsema informatsiooni avalikustamiseni äraootavale seisukohale ja mõlema aktsia hind liikus vahepealsel perioodil loius kauplemises vaikselt allapoole. Teoreetiliselt peaks kahe panga võimalik ühinemine tõstma liidetava panga (Tallinna Pank) ja alandama veidi liitja (Ühispank) aktsia hinda. Väga raske on öelda, kummale osapoolele tehingu edasilükkumine kasulikum on. Mõlemad aktsiad vaevlevad praegu investoritepoolses usaldamatuses ja omavad sellest tulenevalt tulevikus korralikku tõusupotentsiaali.

Investorite huvi pangaaktsiate vastu peaks püsima ka sel nädalal, sest on oodata pankade detsembrikuu ja ühtlasi 1997. aasta majandustulemuste avaldamist. Sellega peaks hakkama selgus majja saama möödunud aastal toimunud kasumiprognooside muutmise virr-varris, mis nii mõnegi investori lõpuks korralikku segadusse ajas.

Veelgi rohkem kui möödunud aasta majandustulemuste selgumine, pälvib investorite huvi käesoleva aasta kasumiprognooside avaldamine. Kusjuures huvilised peavad suutma orienteeruda ametlike ja mitteametlike prognooside segadikus.

Nii ametlikul kui mitteametlikul prognoosil on omad eelised ja kumbagi neist ei maksaks ilma tähelepanu osutamata kõrvale visata. Ametliku prognoosi eelis on, et see näitab ettevõtte juhtkonna adekvaatse informatsiooni põhjal tehtud plaane, mis aasta alguses võivad olla küllaltki konservatiivsed. Mitteametliku prognoosi eeliseks on tema ehk mitte üleliia suur konservatiivsus, puuduseks aga kasutatud info lünklikkus. Lisaks tuleb kriitiliselt hinnata mitteametliku prognoosi tegija võimalikku soovi turgu mõjutada.

Seni pole ükski ettevõte ametliku 1998. aasta kasumiprognoosiga välja tulnud, küll on aga võimalikke arenguid välja pakkunud mitmed spetsialistid ja analüütikud. Üldine seisukoht on, et enamik börsiettevõtteid teenib sel aastal rohkem kasumit kui eelmisel.

Sektorite lõikes nähakse ühe edukamana taas pangandust. Erinevate prognooside kohaselt on suurematele pankadele pakutud kasumikasvuks ca 80%. Pea sama suur võib Talinvest Suprema analüütiku Rein Ojaveri arvates olla ka kahe ehitussektori firma kasumi kasv.

Hetkel kuum