5. jaanuar 1998 kell 22:00

Venemaa taastaks teraviljaekspordi

Venemaa 1997. aasta viljasaak ulatus 88,5 miljoni tonnini, mis on ligi 20 miljonit tonni rohkem kui aasta varem, ütles Venemaa põllumajandusministeeriumi maaviljelusosakonna juhataja Anatoli Kolenko.

Samas oli 1997. aasta teraviljasaak väiksem 1993. aasta saagist, kui teravilja koristati 99,1 miljonit tonni.

Hoolimata suurest saagist oli paljudel põllumeestel endiselt probleeme riigi uue turumajanduspoliitikaga kohanemisega ning 70 protsenti põllumajandusettevõtetest jäi jätkuvalt miinusesse.

Suurenenud tootmine on aga võimaldanud Venemaal vähendada toiduainete importi umbes 10 protsendi võrra ning Venemaa valitsus on lõpetanud vilja ostmise välismaalt.

Aastatel 1985--1990 importis Venemaa umbes kolmandiku vajalikest toiduainetest. Peamiseks impordiartikliks oli teravili.

Aastatel 1991--1997 jäi impordi osakaal küll peaaegu samale tasemele, ent selle põhiosa moodustasid toidu-ained.

Septembrikuus toimunud raadioesinemises teatas president Boriss Jeltsin tsaariaegse Venemaa viljaekspordile osundades, et riik peab uuesti muutuma «suureks viljaaidaks».

Ekspertide sõnul takistab seda ühelt poolt maailma teraviljaturul valitsev tihe konkurents ning teisalt Vene sadamates asuvad rajatised, mis on ehitatud vaid vilja vastu võtma. Nõukogude ajal ei arvestatud võimalusega, et Venemaast võiks kunagi saada vilja eksportiv riik. DPA-ETA

Hetkel kuum