22. jaanuar 1998 kell 22:00

Valitsusjuhid Riias

Tegemist on teise tippkohtumisega, mille korraldab 1992. a Kopenhaagenis loodud Läänemeremaade nõukogu, mille 11 liikme hulgas on ka Norra ja Island. Esimene valitsusjuhtide kohtumine toimus 1996. a Visbys.

Hoolimata Venemaa vastuseisust Balti riikide NATO-plaanidele loovad majanduskasvu taastumine Venemaal ning firmade suurenenud investeeringud Balti riikidesse soodsad eeldused Venemaa majandushuvide tugevnemiseks selles piirkonnas.

1990. aastal, mil NSV Liit ei olnud veel lagunenud, kulges Venemaa merevedudest Läänemere sadamate kaudu 35 protsenti. Vene ja Soome statistika andmeil oli see näitaja mullu 45 protsenti.

Kiiresti on kasvanud Balti riike läbivate transiitvedude maht. Seda eelkõige Lätis ja Leedus, kust kulgeb raudtee ja maanteeühendus Venemaa ja Kaliningradi enklaavi vahel.

Gazprom on teinud suuri investeeringuid gaasijuhtme rajamiseks Valgevene ja Poola kaudu Põhja Saksamaale, Venemaa kütusefirmad finantseerivad torujuhtmete ja terminaalide ehitamist Balti riikides.

Läänemeremaade nõukogu eesmärk on toetada veelgi laialdasemat koostööd, kaasates ka Skandinaavia riigid, Poola, Saksamaa ja Euroopa Liidu.

Jättes julgeoleku-, piiri- ja rahvusvähemuste küsimused välisministrite korraliste kohtumiste teemaks, on peaministritel võimalus keskenduda muudele koostööküsimustele. Kohtumiste päevakavas on peaministritele jäetud piisavalt võimalusi omavahelisteks mitteametlikeks mõttevahetusteks. FT-BB

Hetkel kuum