11. veebruar 1998 kell 22:00

Uushansapanga häbiväärne lõpp

Tunaeile teatas Hoiupanga juhatus Hansapanga juhatusele, et loobub pankade ühinemisplaanist, ning eile lõpetati läbirääkimisdelegatsioonide töö.

Äripäeva arvates tunnistab see, et pankade varasem ühinemisotsus oli vastutustundetu bluff, mille tingis eeskätt rahaliselt raskesse olukorda sattunud Hoiupanga juhtide soov tõsta aktsia hinda.

Uudis kahe panga ühinemise kohta ei jõudnud sugugi juhuslikult 13. jaanuari õhtul saatesse Kapital.

Hotelli Olümpia saal, kus järgmisel päeval toimunud pressikonverentsil rääkisid mõlema panga juhid ajakirjanikele muinasjuttu ühise suurpanga globaalsele turule tungimisest ja eurointegratsioonist, oli kuuldavasti juba mõni päev varem kinni pandud.

Pressikonverentsil esitati lõpliku tõena kattetud lubadused: osaluse jagunemine Uushansapangas ja ühinemise kontseptsiooni valmimise tähtaeg -- 1. märts.

Esimene samm eesmärgi suunas oligi tehtud: Hoiupanga aktsia hind tõusis ühe päevaga 7,7 protsenti ja Hansapanga oma 18,6 protsenti.

Hoiupanga otsus ühinemisest loobuda annab märku, et ilmselt on Hoiupanga Töötajate ASi probleemid Jaapani investeerimispangalt Daiwa saadud laenuga nüüdseks hoiupankureid rahuldava lahenduseni jõudnud ja nad võivad hansapankuritele ka omapoolseid tingimusi esitada. Teine ühinemisläbirääkimiste katkemise põhjus võis olla Hoiupanga mõningate omanike rahulolematus panga tegevjuhtide poolt paika pandud osalusprotsentide suhtes.

Surus ju enda jõus kindel olev Hansapank võlakoorma all vaevelnud hoiupanga juhtivtöötajad tugevalt vastu seina. 63 protsendi suurune osalus ühinenud suurpangas tähendas ikkagi seda, et tegelikult võtab Hansapank Hoiupanga lihtsalt üle.

Ühinemisläbirääkimiste katkemine tõi peo ühispankurite õuele. Lootis ju Hansapank Hoiupanka alla neelates Ühispangale koha kätte näidata.

Nüüd on aga seni Eesti majanduse lipulaevaks peetud ettevõte oma mainet klientide ja investorite silmis tugevalt kahjustanud. Korduvalt Ühispanka hämamises süüdistanud konkurendid on peatset ühinemist vandudes ise vindi põhjalikult üle keeranud.

Toimetuse arvates vilistavad hansa- ja hoiupankurid sellise käitumisega ka investorite peale, kui peavad normaalseks läkitada väärtpaberibörsile ükskõik milliseid teateid. Peaasi, et enda nahk saab päästetud või taskud täidetud.

Tallinna väärtpaberibörsile esitatavate teadete usaldusväärsusel on põhi pikaks ajaks alt kadunud ning väike- ja välisinvestorite huvi börsile investeerida veelgi kaugemale peletatud.

Hetkel kuum