22. märts 1998 kell 22:00

Melshipi endine juht: maksin maffiale 400 000 kr

«Kui inimene varastab firmalt ainult raha, siis pole see nii hull. Kollom aga jättis meie töötajad haigekassa kaardita ja sotsiaalkindlustuseta -- see ei mahu mulle pähe,» ei varjanud nördimust Melship Eesti juhatuse liige ja finantsjuht Kurt Söderström.

Melship Eesti vallandas Kollomi 11. märtsil, süüdistusega kelmuses ja ametiseisundi kuritarvitamises.

Kollomi vastu esitatud süüdistused on tõsised ja annavad alust algatada kriminaalasi, ütles reedel keskkriminaalpolitsei ülemkomissar Veljo Aleksandrov.

«Raha läks kantpeadele -- maffiale. Üks vana äripartner määris minu autoõnnetuses hukkunud sõprade võlad mulle kaela,» selgitas Kollom raha kadumise tagamaid. Kollom ei nõustunud avaldama, kes või millise grupeeringu liikmed temalt raha välja pressisid. «Nad pole mind üle aasta tülitanud. Võib-olla pole neid enam Eestiski. Tahan rahulikult elada,» ütles Kollom.

Kollom tunnistas, et ta on süüdi finantsdistsipliini rikkumises ning on teinud põhjendamatuid väljamakseid. Kuid ta kinnitas, et pidas Melshipi äriasju hästi korras ja ei tüssanud raha saamiseks äripartnereid.

«Ehitasin selle firma nullist üles. Pärast raha kõrvaletoimetamist elasin kaks aastat teadmises, et asi tuleb välja,» lisas ta.

Kurt Söderström väidab majanduspolitseile esitatud avalduses, et Paavo Kollom varastas 1996. a ettevõttelt 200 000 krooni. Kollom jättis maksmata ettevõtte maksud maksuametile, haigekassale ja sotsiaalkindlustusametile ning esitas raamatupidamisele võltsitud t?ekid, mis näitasid maksude tasumist sularahas Hoiupanga ja Ühispanga kontorite kaudu.

Eelmisel aastal esitas Kollom audiitorile võltsitud arvestuslehed maksete laekumise kohta maksuametile, sotsiaalkindlustusametile ja haigekassale. Audiitor aktsepteeris arvestuslehti, sest need näisid ehtsad.

Tänavu märtsi algul teatas maksuamet Melship Eestile ligi 400 000 krooni suurusest maksuvõlast, millest poole moodustas viivis. Kristiina Külaots Tallinna maksuametist kinnitas, et Melship Eestil oli märtsi alguses maksuvõlg, kuid tänaseks on maksud tasutud.

Kollom soovis eelmise nädala lõpul asuda Söderströmiga läbirääkimistesse, et leppida kokku raha tagasimaksmises ja süüdistuse leevendamises. Söderström aga teatas, et ta ei kavatse endise direktoriga läbirääkimisi pidada . «Seni, kui asja uurib politsei, pole meil millestki rääkida,» ütles Söderström.

«Nad kardavad, et ma muutun neile turul ohtlikuks konkurendiks,» püüdis Kollom aimata Söderströmi motiive afääri avalikustamiseks ja läbirääkimistest hoidumiseks. Kollomi uueks tööandjaks saab N-Terminaal, mille juhtkond on Melshipi finantsafäärist teadlik.

Hetkel kuum