23. märts 1998 kell 22:00

Kalliskivid tundmatutele 30aastastele

Indrek Tammeaid ei nimeta ostjaid nimepidi, vaid kasutab nende kirjeldamiseks väljendeid, nagu «ühe väikelinna elanik» jne.

Eestis on olemas selline hallide kardinalide seltskond, kes end eriti ei eksponeeri, kuid kel on raha, jätkab Tammeaid. «Kui ehe siit nende ostetuna lahkub, ilmub see välja alles paarikümne aasta pärast, näiteks testamendiga seoses.»

Kuna selliseid ostjaid poodi tihti ei astu, julgevad saja tuhande krooniseid ehteid (reeglina autoritöö ja ainueksemplar) müügile võtta üksikud kaupmehed.

Enamasti vabandatakse ülikallite ehete küsijate ees, et ostjate vähesuse tõttu ei saa sellist raha ehte alla kinni panna.

Tallinna kaubamajas on kõrgeima hinnaklassi sõrmus paarikümne tuhande krooni ringis. Mati kullaäris Eks kaubamajas hetkel 54 000kroonised kõrvarõngad.

Viru keskuse Goldmani kullaärist ostis üks inimene eelmisel nädalal 55 000kroonised kõrvarõngad ja 35 000kroonise prossi. Enne seda osteti samast 170 000kroonine meeste kuldkell.

Umbes sama hinnaga Rolexeid on varemgi Tallinnas müüdud, kuid pigem eelistavad rahakad kellaihaldajad ajanäitaja osta välismaalt.

Möödunud sügisel tellis Goldman välismaalt üheksast esemest koosneva sarja eksklusiivseid ehteid. Kuus kaelakeed, ühe prossi ja kaks paari kõrvarõngaid. Ostja on leidnud kolm eset, kuus on alles. Ühele neist on juba silm peale pandud ja teine on broneeritud.

Tammeaid väidab, et kalleid ehteid ostetakse järgmisele põlvkonnale hoidmiseks. «Samuti on ehe naisele, ka abielunaisele, garantii, mis annab kindlust.»

ASile Aurum kuuluva juveelikaupluse hinnalisim ehe on praegu ligi saja tuhande kroonine briljantsõrmus.

Aurumi omanik Heli Kuulman peab enda parimateks ostjateks venelasi, kes reisivad maailmas palju ringi. Ehteid ostavad nad Tallinnast soodsama hinna ja kvaliteedi tõttu. «Frankfurdi lennujaama tax-free kaupluses maksab keskmiste näitajatega teemant ligi 130 000 krooni, siin saaks selle eest väga kvaliteetse ehte,» võrdleb Kuulman.

Hetkel kuum