16. aprill 1998 kell 22:00

Daiwa laenu tärmin nihkub

«Praegu on laenu tagasimaksmise tähtaeg aprilli lõpus,» ütles Vichmann. «Aktsiaid praegu ära müüa me ei kavatse,» lisas Vichmann. Tema sõnul on plaanis tähtaega edasi lükata kuue kuu kuni aasta võrra.

Vastates küsimusele, kui suures kahjumis on Hoiupanga Töötajate AS praeguseks aktsiaostutehinguga, ütles Vichmann, et ei tea seda täpselt. «Loomulikult oleme me kahjumis, sest aktsia hind on praegu madalam kui siis, kui me need ostsime,» sõnas ta. Ostmise ajal oli ühe aktsia hind 230 krooni, eilne hind aga ligi 142 krooni, seega on kahjum ühe aktsia kohta 88 krooni. Kokku on Hoiupanga Töötajate ASi nimel 1,5 miljonit aktsiat, mille hetkeväärtus on umbes 210 miljonit krooni. Seega on laenuks panditud aktsiate tagatisväärtus langenud üle 130 miljoni krooni. Vichmann ei nõustunud kommenteerima, kas Daiwa pank on nõudnud tagatisväärtuse vähenemise tõttu Hoiupanga Töötajate ASilt lisatagatisi.

«Keegi pole laenu taganud,» lausus Vichmann. Vastates küsimusele, kuidas sai Daiwa anda laenu börsikrahhi üleelavasse riiki kuuest eraisikust koosnevale firmale aktsiate tagatisel, ütles Vichmann, et Daiwa tegi põhjaliku uuringu ning leidis, et tegemist on hea investeeringuga.

Laenu intressi ei soovinud Vichmann avalikustada. «See on väike,» nentis ta. Tavaliselt on väärtpaberite tagatisel antud laenude intress vahemikus 5--10%, seega peaks Hoiupanga Töötajate AS pooleaastase laenu eest tasuma 6--12 miljonit krooni.

Mullu sügisel, kui Hoiupanga Töötajate AS aktsiad ostis, panditi need Daiwa pangale laenu tagatiseks, Daiwa märgiti ka aktsiaraamatus aktsiate omanikuks. Hoiupanga aastaraamatus oli aga panditud aktsiatest koosnev 7,69protsendiline aktsiaosalus Hoiupanga Töötajate ASi nimel. Paar nädalat tagasi teatas Tallinna väärtpaberibörs, et aktsiad on jälle Daiwa panga nimel. Vichmann märkis, et tema ei tea, miks on samadele aktsiatele eri aegadel märgitud erinevad omanikud. «Need on kogu aeg olnud Daiwa panga nimel,» kinnitas ta. Vichmann lisas, et mingeid lepinguid pole vahepeal tehtud.

Hetkel kuum