Soome rahaliitu

21. aprill 1998, 00:00

Otsus sündis läinud nädalal 135 poolt- ja 61 vastuhäälega ning on pöördumatu. Sellega loobub Soome oma margast ning läheb 2002. a euro käibeletulekul üle Euroopa ühisrahale.

Keskerakonna juhi Esko Aho argumendid, mis manitsesid Soomet Rootsi, Taani ja Suurbritannia eeskujul rahaliidust välja jääma, kummutas peaminister Paavo Lipponen viitega muudatustele Soome majanduse struktuuris.

Soome majandus on varasemast oluliselt avatum ja traditsioonilise metsatööstuse kõrval on 1990. aastatel kiire tõusu läbi teinud elektroonika- ja metallitööstus. Soome mullused majandusnäitajad vastasid igati rahaliiduga ühinemiseks vajalikele tingimustele.

Opositsiooniline keskerakond soovinuks edasilükkamist, märkides, et Soome ei ole valmis teravnevaks konkurentsiks ega ühisrahaks, mis ei võimalda keskpangal enam vajaduse korral intressimäärasid reguleerida.

Lipponeni sõnul pakub rahaliit Soomele pikaajalist stabiilsust ning kindlustab Soome positsioone Euroopas.

Läinud nädalal langetatud otsusega sõidab Paavo Lipponen mai algul Brüsselisse ELi tippkohtumisele, kus vaetakse, milliste riikide valuutad ning millise kursiga rahaliidu moodustavad. DI-BNS

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing