22. aprill 1998 kell 22:00

Tõrksa taltsutamine

Esimese võimaluse kasuks räägib ütlus -- «kui asi ei ole katki, ärge üritage seda parandada».

USA tarkvarafirmade 1997. a tulud ulatusid 122 miljardi dollarini, millest lõviosa langes Microsofti arvele. Kui aga USA justiitsministeerium ei loobu väitest, et Microsoft rikub konkurentsireegleid, tuleb esmalt tõestada, et tarbijad on selle läbi kahju kandnud.

Justiitsministeeriumi teine võimalus oleks olemasolevaid reegleid karmistada. Microsoft on läinud liiga kaugele ning piirab konkureerivate firmade tegutsemisvõimalusi. Hirmustsenaariumi järgi oleks kõik arvutid Microsofti tarkvara kontrolli all, mis mõnede kriitikute sõnul ongi juba toimunud. Uute reeglitega piirataks sel juhul Microsofti õigusi määrata, millist tarkvara arvutid peavad sisaldama.

Kolmas võimalus on jagada Microsoft kaheks eraldi firmaks, millest üks tegeleks operatsioonisüsteemide ning teine kasutajaprogrammide ehk rakendustega. Seda äärmuslikku meetodit monopoolse firma peatamiseks kasutatakse USAs harva, kuid IBMi, Standard Oili ja AT&T näol on pretsedent siiski olemas.

Küsimus on aga selles, kas taoline jagamine tõepoolest tagaks kiirema tootearenduse ning tõhusama konkurentsi.

Nii või teisiti jäävad Microsofti ja USA justiitsministeeriumi vägikaikaveos kaotajateks tarbijad, usub firma juht Bill Gates.

Sel nädalal demonstreeris Bill Gates Chicagos uut operatsioonisüsteemi Windows 98, mis tehnikarikke tõttu läbi kukkus.

«Sõltume tehnikast järjest rohkem, kuid alati ei pruugi see töötada,» teravmeelitses Gates.

Intsident võib aga Windows 98 turuletulekut edasi lükata. Windows 98 olevat viimistlusstaadiumis ning valmivat paari kuu jooksul, ütles Gates sel nädalal Denveris toimunud arvutikonverentsil. Selle sõnumiga taganes Microsoft 15. aprilli pressiteates antud lubadusest, mille kohaselt uus operatsioonisüsteem tulnuks kauplustes müügile 25. juunil.

Peale tehniliste probleemide takistab Windows 98 turule pääsu ka USA justiitsministeerium, mis ei taha lubada Microsofti internetilehitseja Explorer lisamist firma operatsioonisüsteemidele. Juunis turule jõudvas operatsioonisüsteemis on lehitsusprogramm siiski sees.

Praegune vägikaikavedu ei puuduta üksnes lehitsusprogrammi saatust, vaid kogu Microsofti tulevikku. USA justiitsministeerium kaalub kompanii vastu ulatuslikke meetmeid. Microsoft ei kaota aga aega. Sel ajal kui Ühendriikide justiitsministeerium lahendust otsib, püüab firma võita võistlust Interneti parima stardilehekülje üle.

Gates tahab üle lüüa Yahoo! stardilehekülje kasutajad, tulles välja Microsoft Startiga, kus on olemas nii uus otsingumootor, uudised, tasuta e-post kui viimased börsikursid. FT-SD-ÄP

Hetkel kuum