22. aprill 1998 kell 22:00

USA konkurentsitu liider

Lausanne'i rahvusvahelise juhtimise arengu instituut IMD avaldab igal aastal hinnangu maailma 46 riigi konkurentsivõimele, mis määratakse kindlaks 259 kriteeriumi alusel.

Hinnangus tuleb arvesse nii riigi majanduse efektiivsus kui avatus rahvusvahelisele kaubandusele, riigi osa majanduse juhtimisel, infrastruktuuri olukord, tehnoloogia tase, haridus, arendus- ja uurimistegevus.

Maailma kõige suurema konkurentsivõimega riigid on jätkuvalt USA, Singapur ja Hongkong. Suurim kukkuja instituudi pingereas on Jaapan, langedes üheksandalt kohalt kaheksateistkümnendaks.

Suurim tõusja on Holland, kus majandusreformid on IMD hinnangul hakanud tulemusi andma. Kiita saab ka Põhja-Euroopa majandusareng -- Soome ja Norra leiab viiendalt ja kuuendalt kohalt, esikümnes on ka Taani.

Rootsi seevastu on 1994. aasta üheksandalt kohalt langenud tänavuses arvestuses seitsmeteistkümnendaks.

«Aeglane majanduskasv ja halvav maksusüsteem on sundinud ettevõtteid oma vahendeid riigist välja viima, mis nõrgestab Rootsi konkurentsivõimet, « kirjutab IMD oma raportis. Liidrikohal on Rootsi vaid uurimistöödele tehtavatelt kulutustelt (3,59% SKTst) ning telefoniliinide tiheduselt (685,4 liini 1000 elaniku kohta).

Parima Ida-Euroopa riigina saavutas Ungari 28. koha, tõustes mullusega võrreldes kaheksa koha võrra. T?ehhi langes kolme koha võrra 38. astmele.

IMD pingerea lõpus on, nagu ka eelmisel aastal, Venemaa, kellele eelnevad Poola ja Kolumbia.

Balti riikide olukorda uuring ei käsitlenud. TS-DI-BNS

Hetkel kuum