13. mai 1998 kell 22:00

Soros on minetanud edu

Kuni 1995. aastani andis Sorosi peamine investeerimisfond Quantum aastas kasumit keskmiselt 35%, vaatamata sellele, et 1994. a oli fondi kõigi aegade halvim, kui see kukkus 36%. 35protsendilist tulukust peeti erakordselt heaks näitajaks. Kuid sellest peale on õnn Sorosile selja keeranud, sest viimase nelja aasta ja nelja kuu tulukus on olnud miinus üks protsent.

Osa analüütikuid arvab siiski, et praegusele ebaõnnele vaatamata on Quantumi fondil kõik eeldused endine positsioon tagasi võita. Et teatud ajal läheb halvasti, on lihtsalt hind, mida tuleb maksta pikaajalise kõrge kasumi eest. Kui turgudel on suured liikumised vähegi võimalikud, siis on täiesti võimalik, et Sorosi fondide ootamatud positsioonid annavad hiigelkasumeid, väidavad nad.

George Soros loobus ise oma fondide aktiivsest juhtimisest juba 1989. aastal. Aga tagaplaanil on ta ikkagi oma fondide põhistrateeg ja investeeringute planeerija. Talle meeldib võrrelda oma põhifondi Quantumit laevaga, kus tema etendab mõjuka laevaomaniku rolli, ehkki tegelikult juhib laeva kapten.

Oma raamatus «Soros on Soros» on ta kirjeldanud, kuidas igasugused kõrvaldetailid, nagu näiteks seljavalu, on sundinud teda revideerima oma investeeringuid ja muutma varasemaid otsuseid. «See ei ole ilmselt kõige asjalikum viis oma portfellide haldamisel,» on ta raamatus tunnistanud.

Oma investeerimisfilosoofiat iseloomustab Soros, et ta on alati väga suurt rõhku pannud makromajanduslikele teguritele. Majanduse makrotasemel on palju suurem tähtsus kui aktsia-, intressi- ja valuutakurssidel, arvab ta. Teiseks tema põhimõtteks on, et turg eksib alati.

Jääb üle oodata, kas õigus on turul või Sorosil. DI-ÄP

Hetkel kuum