14. mai 1998 kell 22:00

Riik otsib Narva elektrivõrgule omanikku

Erastamisagentuuri kuulutuse kohaselt toimub eelläbirääkimistega pakkumistega konkurss ASi Narva Elektrivõrk sajakroonise nimiväärtusega 413 137 aktsia märkimisõiguse omandamiseks. Pakkumus tuleb teha kõigi väljalastavate aktsiate kohta kogusummas üle 41,3 miljoni krooni.

Erastamisagentuuri peadirektor Väino Sarnet ütles, et elektrivõrkude osanikuks saamisest on huvitatud kindlasti Skandinaavia energeetikafirmad IVO ja Vattenfall. «Nemad on oma soovist teatanud juba pikemat aega,» ütles Sarnet.

Sarnet lisas, et kogu Eesti elektrivõrkude erastamisest on huvitatud Hamburgi elektrivõrkude ettevõte. Tõenäoliselt on Narva elektrivõrgu aktsiatest huvitatud ka kohalikud suurettevõtted, lisas Sarnet.

Sarnet rääkis, et praegu ASi Eesti Energia alluvusse kuuluvad elektri jaotusvõrkude firmad on ja jäävad loomulikeks monopolideks, sest mitte keegi teine ei hakka sinna kõrvale uusi elektrivõrke rajama. Energiaseadusest ei tulene, et elektrivõrkude ettevõte ei või hakata uut elektrijaama ehitama või mõnelt teiselt elektrijaamalt elektrit ostma, lausus Sarnet. Seetõttu on neil tegutsemiseks mitmeid suurepäraseid võimalusi, lisas ta.

Sarnet märkis, et Narva elektrivõrgu erastaja on veidi keerulisemas olukorras kui Läänemaa elektrivõrgu aktsiate ostja, sest ta saab vaid 49 protsendi aktsiate omanikuks. «Strateegilisele investorile jääb tulevik nii üpris ebaselgeks,» lausus Sarnet.

Sarneti sõnul valib erastamisagentuuri nõukogu parima Narva elektrivõrgu aktsiate ostupakkumuse välja hiljemalt septembri keskel. ASi Narva Elektrivõrk eelmise aasta kaheksa kuu käive oli 100,3 miljonit krooni ja puhaskasum 6,6 miljonit krooni. Ettevõttes töötab 100 inimest.

Hetkel kuum