25. mai 1998 kell 22:00

Vene turg on täielikult põhja alt kaotanud

Mitmete analüütikute ennustatud ebastabiilsuse periood näikse olevat jõudnud USA turgudele. Eelmise nädala jooksul testis Dow taas 9000 piiri, kuid ei langenud sellest siiski allapoole. Fedi protokollidest ilmneb, et suhtumine intressidesse on võitluslik ning nende tõstmise tõenäosus järgmisel istungil küllaltki suur. Ka teisipäeval jäid intressitasemed pidama pigem Aasia majanduste seisundit kui koduseid vajadusi arvestades. See koos tõsiste kasumimurede ning mitmete kasumihoiatustega mõjus eeskätt tehnoloogiasektorile ning väiksematele aktsiatele, suuremad tegijad püsivad endiselt kõrges hinnas. Dow tõusis nädalaga 0,2%, Nasdaqi koondindeks aga langes 2,26%.

Esmaspäeval, Fedi istungi eel, oli Rootsi väärtpaberiturul vaikne ning hinnad liikusid ligi protsendi võrra alla. Teisipäeval hingasid kõik Euroopa turud kergendatult ning püsima jäänud intressimäärad viisid aktsiaturud tõusule. Üldist trendi jälgis ka Rootsi. Neljapäeval oli Stockholmi börs suletud, kuid tõus jätkus nädala lõpuni. Oma rolli mängib selles muidugi olukorra rahunemine Indoneesias ning ka Aasia turgude mõningane elustumine nädala teisel poolel. Põhilisteks tõusjateks olid turuliidrid Ericsson, Astra,ning 1:5-le spliti teinud Skandia. Kokkuvõttes tõusis Stockholmi koondindeks nädalaga 1,04%. Uue nädala alguseks ootasid maaklerid suhteliselt tagasihoidlikku kauplemist, arvestades, et USA turud on täna suletud.

Soome aktsiad järgisid küll globaalset suunda esmaspäevases languses, kuid Rootsi naabritega võrreldavat tõusutuju börsil ei olnud ning intressimääradest tingitud hinnahüpe hääbus nädalalõpuks. Sarnaselt Stockholmiga oli ka Helsingis neljapäeval puhkepäev. Nädalaga langes HEX napilt 0,15%. Investoreid huvitasid eeskätt suuraktsiad, nagu Nokia ja UPM-Kymmene. Maaklerite sõnul pole turul tegelikult õiget valitsevat trendi ning kaubeldakse põhimõttel üks päev korraga. Hinnad püsivad tipptasemetele üsna lähedal ning ebakindlaks muutunud situatsioonis pole suuremõõduline tõus lähemas perspektiivis tõenäoline. Arvestades esimese poolaasta tormilist menu võib teine tulla sootuks rahulik.

Eelmine nädala algas Vene turul spekulatsioonidega rubla ümber ning juba mõned päevad varem tekkinud närvilisus lõppes tubli börsipaanikaga esmaspäeval, mil turg kaotas ligi 12%. Peale väikest põrget teisipäeval jätkasid aktsiahinnad langust ning jõudsid reedeks madalamale ka esmaspäevaõhtusest põhjast. Nädalaga üle 6% ning aastaga üle 40% kaotanud aktsiaturule ei paista tulevat mingit kergendust -- rublaspekulatsioonidest ja Aasia kriisist ülesaanuna tuli kohe seedida ka kaevurite streigi tagajärgi, mis näitab aga kujunenud poliitilise ebastabiilsuse tõelist ulatust. Võib vaid oletada, et uuel nädalal jõuab RTS-indeks üle pika aja taas ka alla 200 punkti. Kõik tingimused selleks on loodud.

Nagu karta võis, osutus stabiilsus Riia börsil ajutiseks nähtuseks ning eelmisel nädalal jätkus hinnalangus uue hooga. Ebastabiilsus Vene turgudel ja ka Eesti aktsiate kiire kukkumine veensid ilmsel veel mõningaid investoreid hinnatõusu lootusetuses ja RICI kaotas nädalaga 11,46%. Ka Unibanka vastu on investorite huvi jäänud tagasihoidlikuks ning see tõi panga hinna veelgi alla. Turuletulekul suurt potentsiaali tõotanud Komercbanka jääb aga üha selgemalt senisele turuliidrile alla ning käivete kahanemine on aktsia sulatanud üldise massi sekka. Läti maaklerid loodavad siiski, et Eesti turgude tempokas tõus nädala lõpus annab elustava süsti ka sealsele turule. Selleks peab muidugi Tallinna börs ise saavutatud tasemetest kinni pidama.

Kuigivõrd hästi ei läinud ka Leedu väärtpaberiturul. Vilniuse börsil jätkasid aktsiate hinnad kogu nädala vältel allakäiku. Põhinimekirja Litin kaotas 4,44% ning Litin-A 1,58%. Leedu Panga venitamine otsusega Hermise ja Vilniuse panga potentsiaalse ühinemise suhtes on pankade hinna viinud järsult alla, kusjuures suuremaks langejaks on just Hermis. Turuliidrite nõrkus vedas alla ka ülejäänud aktsiad, kaotajate seas olid nii Roki?kis kui ka Snaige. Ainsana murdis trendi Medienos Plau?as, mille puhul investorid ootavad täielikku ülevõtmist MetsaSerla poolt ning mis kogu nädala vältel näitas viisakaid tõusunumbreid. Leedu Energia aktiivsus küll kahanes pisut, kuid hind püsis jätkuvalt 5 litil.

Hetkel kuum