3. juuni 1998 kell 22:00

Stora Ensost saab uus liider

Ühinemine toimub Enso avaliku ostupakkumise teel, kus Stora aktsionärid saavad võimaluse vahetada oma aktsiad Enso uute aktsiate vastu.

Uues firmas saavad Stora aktsionärid 60 protsenti aktsiatest ja 55 protsenti häältest. Enso aktsionärid saavad 40 protsenti aktsiatest. Suurimaks aktsionäriks saab Soome riik, mille kontrolli alla läheb 18 protsenti aktsiatest ja 21 protsenti häältest. Rootsi Wallenbergide perekonna kontrolli all oleva valdusfirmale Investor läheb 10 protsenti Stora-Enso aktsiatest ja 11 protsenti häältest.

Uue metsandushiiglase tegevdirektoriks saab senine Enso juht Jukka Härmälä ning juhatuse esimeheks Rootsi investeerimisfirma Investor tegevdirektor Claes Dahlbäck.

Stora-Enso aktsiad noteeritakse Helsingi börsil ning edaspidi ka Stockholmi börsil.

Uue firma peakorter tuleb Helsingisse ning töökeeleks saab inglise keel.

Stora Ensost saab üks juhtivaid firmasid nii ajalehe- ja kvaliteetpaberi kui pakkekartongi tootjana.

Ajalehepaberi tootmiselt olid Stora ja Enso enne ühinemist maailmas vastavalt kolmandal ja neljandal kohal. Pärast ühinemist tõuseb kontsern 6 miljoni tonniga esimeseks, teisel kohal on Soome metsanduskontsern UPM-Kymmene.

Kontsern toodab aastas 3,2 miljonit tonni kvaliteetpaberit, asetudes seega maailmas kolmandale kohale USA firma International Paper ja Lõuna-Aafrika ja Euroopa ühisfirma Sappi järel. Senine Euroopa liider UPM-Kymmene jääb oma 1,8 miljonilise aastatoodanguga kaugele maha.

Kartongi tootmiselt olid Enso ja Stora enne teisel ja kolmandal kohal. Ühinenult ulatub kontserni toodang 2,3 miljonile tonnile, mis viib Stora Enso International Paperi järel napilt teiseks. Jookide pakendamiseks kasutatava kartongi osas ulatub kontserni turuosa 50--60 protsendini.

Struktuurilt sobivad Stora ja Enso hästi kokku, ühinemisest loodetavat sünergiaefekti hinnatakse 3,5 miljardile Eesti kroonile.

Võrreldes Ensoga on Stora tegevus välismaal olnud aktiivsem. 46 protsenti Stora 9500 töötajast asub väljaspool Rootsit. Ensos töötab lõviosa personalist, 80 protsenti, Soomes. Kokku ulatub uue suurkontserni töötajate arv 40 000ni.

Storal on rohkem metsa kui Ensol, vastavalt 1,6 miljonit ja 0,6 miljonit hektarit. Tulususelt jääb aga Stora oma Soome partnerile alla -- mullu oli Stora kasumimarginaal 7,2 protsenti, Ensol aga 10,9 protsenti. Samas on Ensol jälle suurem netovõlg -- 45,5 miljardit Eesti krooni võrreldes Stora 28,1 miljardi krooniga.

Stora ja Enso tahavad ühinemisega tugevdada oma strateegilist positsiooni nii Põhjamaades kui ka Lõuna-Ameerikas ja Aasias, ütles Jukka Härmälä.

Stora ja Enso liitumine lubab eeldada liitumisuudistele jätku. Majandusharuna on metsandus äärmiselt killustatud. Uus liider võtab enda alla ainult 4 protsenti maailma paberi- ja kartongiturust. DI-TS-BNS-ÄP

Hetkel kuum