Jeen kukkus üheksa aasta madalaimale

15. juuni 1998, 00:00

Dollari kurss tõusis reedel Jaapani jeeni suhtes 2,5 jeeni võrra 144,72 jeenini, mis on dollari kõrgeim tase alates 1990. aasta augustist. Nii järsu kukkumise tingis Jaapani oodatust nigelamad majandustulemused ja selge vihje USA rahandusminister R. Rubinilt, et juhtivad tööstusriigid ei tee midagi jeeni kursi languse peatamiseks.

Jaapani sisemajanduse koguprodukt langes esimeses kvartalis 1,3%, mis teeb aastaseks languseks 5,3 protsenti. Arvestades, et majandus langes ka möödunud aasta viimases kvartalis (0,7%), tähendab see, et maailma suuruselt teine majandus on kriisis. Analüütikud on seda meelt, et kriis kestab vähemalt selle aasta lõpuni ja ilmselt on aprillis välja kuulutatud 16 triljoni jeeni (111 mld dollari) suurune majanduse stimuleerimise pakett jooksnud tühja.

Nigelad majandusnäitajad ei tulnud turgudele muidugi üllatusena. Jeen kukkus möödunud nädala jooksul Jaapani majanduse languse tõttu kokku kolme ja poole protsendi võrra ning kiiremat langust takistas juhtivate tööstusriikide ühisinterventsiooni kartus. R. Rubin peletas aga need kartused neljapäeva hilisõhtul. Ta küll möönis, et keskpankade sekkumist pole veel päevakorrast maha võetud, kuid see annab vaid lühiajalist efekti.

Analüütikud on seda meelt, et jeen kukub lähiajal väga kiiresti. Bankers Trust prognoosib 160 jeeni taseme ületamist lähiajal ning 180 USD/JPY pole samuti võimatu.

Saksa marga suhtes liikus dollar Euroopa turgudel kursivahemikus 1,808--1,810 marka.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing