23. juuli 1998 kell 22:00

Spordijalatsi valiku tarkvara

Spordijalatsite arendamisel ja nende soetamisel on lisaks otstarbekusele peamiseks argumendiks tarbija biomehaanilised vajadused. Siinjuures mängib olulist rolli pronatsioon ehk jala võime leevendada lööki, mis tekib maapinnaga kokkupõrkel.

Enamikul inimestel töötab see looduslik amortisaator suurepäraselt, aga umbes 5% inimesi kannatab alapronatsiooni pärast. Reeglina on neil väga kõrge pöiavõlv ning sellega kaasnev jäik pöid. Sellisel jalal on probleeme põrutuskindlusega -- kuna looduslik amortisaator praktiliselt puudub, siis peaks sellise pöia omanik valima endale võimalikult põrutuskindla jalatsi. Samas peaks ta jälgima, et jalatsi päkaosa oleks painduv ja kõrge pöiavõlv hästi toestatud. Selleks pannakse kallimatele jalatsitele kaasa nn põsed, mida saab vajaduse korral kleepsuga sisetalla alla kleepida.

Liiga jäiga või olematu amortisaatori ehk alapronatsiooni vastand on liiga pehme amortisaator ehk ülepronatsioon. See biomehaaniline nähtus ilmneb umbes 30% inimkonnast ning see kaasneb reeglina madaldunud pöiavõlviga või lampjalgsusega. Selline jalg on väga ebastabiilne ja vajab suhteliselt jäika vahetalda ning väga head sisekülje toestust. Sedasorti jalatsi vastu võiksid huvi tunda liigse kehakaalu käes vaevlevad inimesed. Arvestades asjaolu, et liikudes jalatsile langev raskusjõud ületab mitmekordselt jalatsikandja kehakaalu, võite ette kujutada neid tingimusi, mis esitatakse ühele lihtsale jalavarjule.

Kuidas oma biomehaanilisi vajadusi täpselt kindlaks määrata? Parim võimalus on kindlasti eelmainitud pöiavõlvi kõrgust jälgida. Küllaltki objektiivse vastuse saate ka oma vanade spordijalatsite kulumisjälgi vaadates.

Tume ala joonistel markeerib aktiivse kulumise piirkondi.Esimese jalatsitalla kulumistunnused viitavad väga heale vaegusteta biomehaanikale.

Teise talla kulumisjäljed viitavad selgelt ebastabiilsele madala pöiavõlviga jalale, seega ülepronatsioonile.

Kolmas tald kuulub ilmselgelt alapronatsiooniga jalatsikandjale, kelle kõrge pöiavõlv ja jäik päkaosa ei lase jalatsil sujuvalt rulluda, vaid koondab kogu pinge talla välisküljele.

Kes nüüd soovib uut jalatsit valides eeltoodud näpunäidetest juhinduda, peaks eelkõige silmas pidama, et kulumisjälgi on mõttekas otsida täistallaga sportlikul jalanõul. Kõrge kontsaga peoking või platvormtallaga moeröögatus teile selles ürituses abiks olla ei saa.

Hetkel kuum