4. august 1998 kell 22:00

Välismaise aktsia kallis ost

Lääne turgudelt aktsiaid investeerimiskindlustuse kaudu

Peki sõnul võivad lääne börside aktsiaid osta soovijad pöörduda mõne Eesti maakleri poole, kes siis vajadusel loob kontakti mõne välismaise börsi liikmega. «Maakler avab kliendile konto selles riigis, mille aktsiaid ta osta tahab,» märkis Pekk. «Kui on piisavalt suur kogus, teeme ära,» lisas Pekk. Samas ta märkis, et alla 1--2 mln kroonise mahuga tehingut pole mõtet teha. «Iga transaktsioon maksab suuri fikseeritud summasid,» sõnas ta.

Praegu saab Hansapanga maaklerite kaudu osta vabalt Venemaa, Läti ning Leedu aktsiaid. «Venemaa aktsiate vastu on huvi suur, muude vastu mitte,» ütles Pekk. Siiski lubas ta, et neil on kavas luua kontakte ka teiste riikide börside liikmetega.

Ühispanga kapitaliturgude direktor Margus Kangro ütles, et Ühispangas letitootena välismaiseid osakuid ja aktsiaid ei pakuta. «Põhimõtteliselt saab meie kaudu välismaiseid aktsiaid, ka fondide osakuid, portfelliklientidele oleme müünud igasugu väärtpabereid,» rääkis ta.

Margus Kangro hinnangul on Eestis sadakond inimest, kes on omandanud välismaiseid väärtpabereid. «Kui inimesel on nii palju raha, et ta võib osta suuremas koguses välismaiseid aktsiaid, siis ta läheb sinna riiki kohale ja kasutab mõnd sealset varahaldusfirmat,» märkis ta.

Lihtsaim võimalus investeerida lääne börsidel noteeritud aktsiatesse on osta kindlustusseltsidest investeerimiskindlustus, mille kaudu saab kindlustuse siduda välisfondide osakutega.

Hansapanga Kindlustuse jaemüügi osakonna juhi Aira Tammemäe sõnul tuleb potentsiaalsel investoril pöörduda kindlustusnõustaja poole. «Meie selgitame välja investori eesmärgid ja seisukoha, kuhu ta soovib investeerida,» lausus ta. Siis tehakse Tammemäe sõnul kliendile konkreetne pakkumus. Kindlustuse kaudu fondide osakuid otse osta ei saa, kindlustus pakub personaalse investeerimisplaani nime all fondidesse investeerimise võimalust.

Tiina Pung Hansapanga Kindlustusest ütles, et seltsi investeerimiskindlustusportfellist umbes kolmandik on seotud lääne fondide osakutega. Selts pakub klientidele investeerimist Mercury Selected Trusti umbes kolmekümnesse allfondi. Komisjonitasu klientidele on kolm protsenti, millele lisandub üheprotsendiline komisjonitasu osakute väärtusest kindlustuse lõppemisel ning kuus protsenti osakute väärtuse kasvust.

Investeerimiskindlustusele maksusoodustuse saamiseks peab leping olema sõlmitud vähemalt viie aasta peale.

Analoogset võimalust investeerida lääne fondi, Saksa suurima panga Deutsche panga hallatavasse Akkumula fondi osakutesse pakub ka Eesti Kindlustus.

Hetkel kuum