9. august 1998 kell 22:00

Kaug-Ida kriisikatel taas podisemas

Töönädala lõpp oli valuutaturgudel taas põnev. Jaapani peaministri Obuchi programmkõne pettis turgude lootusi, sisaldamata midagi uut. Kõnes jäi vajaka detailidest ning ilmselgeks sai, et uus valitsus on pangandusreformi suhtes pigem leigelt meelestatud. Obuchi väitis ka, et olukorra parandamine nõuab aasta kuni kaks aega. Jeen langes järsult kõigi peamiste valuutade suhtes.

USA tööturg osutus aga vastu ootusi väga heas seisus olevaks, seda hoolimata GMi streigist, mis andmeid märgatavalt moonutas. Nende andmete kohaselt on USA majandus aeglustumisest üpris kaugel, mis seab Greenspani taas keerulisse olukorda. Olulise uudise mõju jäi siiski üsna lühiajaliseks.

Suurt tähelepanu kogus aga päeva jooksul olukord Kagu-Aasias, kus Vietnam devalveeris oma valuuta dongi 9,1%. See suurendas spekulatsioone Hongkongi dollari ja võimalik, et isegi Hiina jüaani devalveerimise suhtes. Hongkongi finantssekretär Donald Tsang kinnitas, et praegust vahetuskurssi dollariga kaitstakse ning spekulatiivsete rünnakute tagasilöömiseks on ressursse piisavalt. Selge on aga see, et Jaapani ja Vietnami sündmused seavad naaberriikidegi valuutad lähinädalail väga suure surve alla ning uus finantskrahh on ähvardavalt lähedal. Eriti tõsiseks kujuneb olukord, kui seni stabiilsena püsinud gigant Hiina peaks olema sunnitud oma valuuta devalveerima, kuivõrd see tõmbaks kriisi tõepoolest kõik naabrid ja mõjutaks raskelt kogu maailma majandust. Hiina iseärasuste tõttu oleks läänel võimatu kasutada sellise kriisi juhtimiseks tavapäraseid meetodeid, ega oleks selleks ka ressursse.

Hetkel kuum