Forekspanga kahjum tuli Hoiupanga rahaturufondist
Pank kavandab aktsiaemissiooni

18. august 1998, 00:00

Lukk ütles, et pangandus moodustas Forekspanga investeeringutest väärtpaberitesse vaid 10%. Eraldi tõstis ta esile end mitte õigustanud investeeringut Hoiupanga rahaturufondi, millest on Luki väitel suures osas põhjustatud ka viimastel kuudel aina kasvanud Forekspanga kahjum. Juuli lõpu seisuga oli Forekspanga kahjum jõudnud juba enam kui 17 mln kroonini. Ka panga bilansimaht on viimastel kuudel kahanenud, juulis 7,7%.

Lukk ütles samas, et tänaseks on Forekspank oma liiga suurt väärtpaberiportfelli vähendanud ja sellega aktsiariski oluliselt kahandanud. Ühtaegu avaldas ta lootust, et suurem börsilangus on juba möödas ning et turg on stabiliseerumas.

Forekspank suurendas tänavu aprillis oma lühiajalisi aktsiainvesteeringuid ligi kolmandiku võrra, viies need ligi 220 mln kroonini. Juuli lõpuks oli neist alles veidi alla 160 miljoni.

Hoiupank ise fondi kaudu kahju ei kannatanud, sest rahaturufond investeeris üksnes oma klientide, sh Forekspanga raha.

Hansapanga juhatuse esimees Jüri Mõis avaldas lootust, et midagi katastroofilist Forekspangaga lahti pole. Mõis ütles, et peab Forekspanka seni suhteliselt korralikult juhitud finantsasutuseks. Ilmselt on oodata Forekspanga senise strateegia muutumist, sõnas Mõis.

Hansa- ja Hoiupanga liitumisel põhjendati Hoiupanga Fondide ASi juhatuse esimehe Kristjan Hänni väljajätmist uue panga juhtkonnast asjaoluga, et rahaturufondist väärtpaberite tagatisel laenu võtnud kliendid ei olnud oma kohustusi fondi ees täitnud, mistõttu fondi osaku puhasväärtus tuli ümber hinnata. Aktsiate väärtuse langedes fond paraku aktsiaid ei realiseerinud ega nõudnud ka lisatagatisi.

Ivar Lukk ütles, et muus osas on Forekspank igati normaalselt toime tulnud. Ta avaldas arvamust, et Forekspank jõuab peatselt taas kasumisse. Tänavu juunis tühistas pank oma selle aasta kasumiprognoosi. Lukk keeldus eile avaldamast, millise kasuminäitajani nad tänavu tahavad jõuda.

Ivar Lukk ütles, et augusti viimasel nädalal viib Forekspanga suuraktsionär, ?veitsi Uebersee pank läbi oma klientidele suunatud aktsiaemissiooni, mille tulemusena peab Forekspanga aktsiakapital suurenema 15 mln krooni võrra. Müügihinna alampiiriks on seatud 43 krooni aktsia, mis eduka müügi korral suurendab Forekspanga omakapitali enam kui 60 miljoni krooni võrra.

Vaatamata Forekspanga aktsia eilsele hinnakõikumisele 35 ja 39 krooni vahel avaldas Lukk lootust, et kavandatud emissioon siiski edukalt läheb. Oma rolli etendab siin Luki sõnul müüdavate aktsiate kogus.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing