10. september 1998 kell 22:00

Higihais välja, torn püsti

«Mulle on alati meeldinud asjad, mis esmapilgul näivad teostamatud,» ütleb Ivar Boman, kes oma pika elu jooksul on töötanud paljudes riikides ning kes tuli 1994. aastal endalegi ootamatult Portugalist Eestisse, kus ta oma kogemuste ja keelteoskuste tõttu valiti peagi Rootsi-Mihkli koguduse kirikunõukogu esimeheks.

Algul näis asi nõnda lootusetu, et pane või kirik kinni, meenutab Boman algusaegu. Sest 1993, kui kirik pärast Rootsi kuninga visiiti kogudusele tagastati, pidasid rootsi eksperdid kogudust liiga väikseks ja leidsid, et sinnamaani võimlana kasutatud kirikuhoonesse ei tasu paigutada sentigi. Aja jooksul on aga vanu ja noori kirikusse juurde tulnud ja Rootsi suhtumises on toimunud pööre.

Rootsi valitsuse äsja antud 7 miljoni Rootsi krooniga on kavas korda teha kiriku katus ja vihmavee äravool ning sise- ja välispinnad. Praegu käib hoones vilgas prahi koristamine. Tööde üldteostajaks on valitud kahe Rootsi restaureerimisfirma -- Celander AB ja Larsson & Örnmark AB -- ühisettevõte Celander Eesti AB.

Rootsi firma Automatikalarm AB on lubanud kirikule kinkida häiresüsteemi, mis võimaldaks kirikul tagasi tuua üle ilma laiali olevad varad.

Hoone täielikuks kordategemiseks on raha 2--3 korda rohkem vaja. Koguduse ettepanek anda kirikuhoone sümboolse tasu eest Rootsile pikaajalisele rendile on tõstnud rootslaste huvi asja vastu. Ehk leiab siis edaspidi rakendust rootsieestlasest arhitekti Hando Kase projekt, mis pakub endise rootsi algkooli koha peale 3korruselist korteri- ja kontorimaja.

Ivar Boman arvab kiriku taastamise oma elu kolme raskema väljakutse hulka. 1970. aastatel juhtis ta rahvusvahelist gruppi, mis pidi aitama kolonel Mengistul Etioopias välja töötada hädatranspordisüsteemi näiteks puhuks, kui paduvihm peaks teed ära uhtuma. Pärast seda tuli tal Saudi Araabias funktsioneerima panna sadam, kus laevad seisid kuus kuud lossimisootel.

Ehkki mõlemad ülesanded paistsid võimatud, said need lahendatud. Küll saab korda ka Rootsi-Mihkli kirik.

Hetkel kuum