14. september 1998 kell 22:00

G7 vaagis Vene kriisi

Venemaa on huvitatud sellest, et fond maksaks välja järgmise osa 22,6 mld suurusest laenupaketist, mille esimene väljamakse -- 4,8 miljardit dollarit -- sulas katsetes rubla kurssi toetada.

Venemaa aserahandusminister Georgi Mamedov edastas kutse arenenud tööstusriikide Suure Seitsmiku rahandusministrite kohtumisel, kus peaküsimuseks oli Venemaa majanduskriis, mis on aktsiaturud üle maailma langusesse paisanud.

«Nende endi majanduslikud huvid on mängus -- Dow Jonesi indeksi langus ei ole juhuslik,» ütles Mamedov, kes nimetas kohtumist igati õnnestunuks.

Finantskriisi levimine Aasiast teistele arenevatele turgudele on suurendanud survet G7 riikidele, et ühise jõupingutusega toetada majanduskasvu ja taastada investorite usaldus.

G7 juhtriigi Suurbritannia rahandusminister Gordon Brown välistas aga kiirustades langetatud otsused. Browni sõnul peavad arenenud tööstusriigid vältima 1980. aastate lõpus tehtud vigu, mil intressimäärade ühine alandamine aktsiaturgude languse peale vallandas inflatsiooni ning tõi lõpptulemusena kaasa depressiooni maailma majanduses.

Peamiseks foorumiks maailmamajandust ähvardava kriisi arutamisel saab IMFi ja maailmapanga aastakoosolek. Briti peaminister Tony Blair teatas, et on vajaduse korral valmis kokku kutsuma ka G7 või G8 erakorralise kohtumise. Ka USA president Bill Clinton plaanib G7 keskpankade juhtide ja rahandusministrite kohtumist.

Märgid G7 koordineeritud tegevusest turgutasid nii USA kui Euroopa aktsiaturge ning dollar tugevnes.

Venemaal kutsus reedel peaministriks kinnitatud Jevgeni Primakov eile kokku valitsuse esimese istungi, et arutada majanduse stabiliseerimist.

Majandusküsimuste eest vastutava asepeaministri Juri Masljukovi sõnul ei ole valitsusel veel majanduskriisist ülesaamise plaani, kuid prioriteedid on palga- ja pensionivõlgade tasumine.

Primakov viitas võimalike erakorraliste meetmete rakendamisele võlgade kustutamiseks.

Rahandusministri kohusetäitja Mihhail Zadornov lükkas aga ümber kuuldused, et valitsus on juba asunud raha juurde trükkima. REUTERS-BNS-ÄP

Hetkel kuum