15. september 1998 kell 22:00

Metsast sai avalik ravimiladu

Esmaspäeva pealelõunaks oli vaba- õhu ravimiladu laiali paisatud: ampullikarbid ulatusid poole tee peale, pulbritopse oli tühjaks tuuseldatud. «Ohtlik on see siin ringi luusivate laste ja loomade pärast, kellele aegunud ampullid ja tabletid kindlasti huvi pakuvad,» rääkis ainete olukorda hindama tulnud Saku vallavalitsuse keskkonna osakonna töötaja Vilve Tava.

Ükskord leiti Saku lähedalt veterinaarmedikamendid, kuid süüdlase leidmine on peaaegu võimatu, tõdeb Tava. Erilist abi ei saadud ka keskkonnapolitseilt. Vallal ei jää muud üle, kui kaup oma kulu ja kirjadega minema toimetada. Kui aga süüdlane olekski leitud, siis rakendatavad karistused on väiksemad kui kulutused reostuse likvideerimiseks, räägib Tava.

Ravimiameti direktor Lembit Rägo toimunu üle ei imesta. Mõned aastad tagasi tuli palju meditsiiniabi kontrollimatult Eestisse sisse ning pahatihti oli see mittevajalik ja aegunud. Eks seda vedeleb terviseasutuste, usu- ja ühiskondlike organisatsioonide keldrites senini ning sageli ei pöörduta jäätmekäitlusfirmade poole, vaid veetakse tarbetu kraam lihtsalt metsa, nendib Rägo.

Viimasel ajal on välja ilmunud ka endistes tsiviilkaitseladudes talletatud vastumürk tareen, mida noored narkootikumina kasutavad. See aine on Rägo sõnul nii mõnegi poisi eluohtlikus olukorras haiglasse viinud.

Jäätmete likvideerimise õigust pole praegu Eestis kellelgi. Suurematest ravimikogustest vabanemiseks on vaid üks koht -- Suur-Sõjamäe tänaval asuv eriti ohtlike jäätmete kogumiskeskus, mis transpordib need hävitamiseks Soome.

Kogumiskeskusesse viidava kauba pealt tuleb maksta umbes 20--30 krooni kilo kohta. «Kui see rahasumma on ravimite metsa vedajale vabanduseks, siis see on sokutaja poolt küll väga haiglane mõtteviis,» tõdeb ravimiameti apteegi osakonna inspektor Krista Kokk.

Hetkel kuum