20. september 1998 kell 22:00

Taani seob krooni tulevase euroga

Volatiilsed aktsiaturud nii Wall Streetil kui ka mujal maailmas ja finantskriisi eskaleerumine Ladina-Ameerikasse mõjus halvavalt dollari kursile kogu möödunud nädala jooksul. Ka reede ei toonud Ühendriikide valuutale midagi head, dollar liikus kitsas kursivahemikus (1,689--1,698 Saksa marka). Valuutaturud kardavad, et ilma intressimäärade kärpimise ja tööstusriikide fiskaalabita Brasiilale võib majanduskriis Lõuna-Ameerikasse edasi kanduda. Turud usuvad siiski, et kuigi USA Föderaalreservi juht Alan Greenspan eitas G7 koordineeritud intresside langetamist (Saksamaa liidupank jättis neljapäeval olulised intressid muutmata), Ühendriigid seda siiski teevad. Ladina-Ameerika on siiski liiga tihedalt Ühendriikidega seotud. Reede õhtul oli rubla kurss 1,6875 marka (13,50 krooni).

Taani keskpank teatas reedel interventsioonist neljal järjestikusel päeval. Analüütikute sõnul oli krooni tugiostide maht kõigil neljal päeval umbes 3--5 mld krooni. Taani kroon on olnud surve alla alates augusti lõpust. Majandusminister Marianne Jelvedi sõnul seotakse kroon euroga kõikumiskoridoriga +/- 2,5%.

Vene rubla langes reedel järsult. Ametlikuks kursiks kehtestas keskpank 16,3818 USD/RUR. Pärast keskpanga teadet rublade juurdetrükkimise kohta võlakirjade väljaostmiseks hakkas rubla kurss kiiresti langema ja pankadevaheline valuutabörs oli sunnitud kauplemise peatama. Rubla juurdetrükkimise eest hoiatas Venemaad USA aserahandusminister Lawrence Summers, kelle sõnul on selle tulemuseks inflatsiooni kontrollimatu kiirenemine.

Hetkel kuum