1. oktoober 1998 kell 22:00

Boriss Smirnovi kaks sõda

KGB minevikuga Boriss Aleksejevit? Smirnov otsustas vaarvanaisa eeskujul 1991. a asuda tegutsema Venemaa viinaturul ja rajas firma P. A. Smirnov. Olles üks 3000 Venemaa viinatootjast, valmistab ta kuus kuni miljon pudelit viina ja veini.

Nüüd tahab Jevgeni Primakovi valitsus nende tootjate tegevusele piiri panna. Lähtudes meeletust vajadusest riigikassasse makse juurde saada, on valitsus kuulutanud üheks oma prioriteediks riikliku kontrolli kehtestamise alkoholi tootmise ja müümise üle. Oktoobris kehtima hakkav seadus näeb ette tootmise karmi litsentseerimist ning enamiku alkoholitoodete ekspordi ja impordi riikliku kontrolli alla võtmist. Et saada riigi kaootilises vodkatööstuses korda majja, kavatseb valitsus sundida tootjaid, kes pole korralikult makse maksnud, emiteerima uusi aktsiaid ja müüma need riigile.

«Ma ei usu iialgi riigi vodkamonopoli tekkesse, sest esiteks ei ole riigil aktsiate ostmiseks piisavalt raha ja teiseks puudub sellel ettepanekul poliitiline toetus. Natsionaliseerimise suurimaks probleemiks on aga see, et siis tekib totaalne viinapuudus, millega rahvas kindlasti ei lepi,» leiab Boriss Smirnov. «Meenutagem kasvõi 1986. aastat, kui Gorbat?ov üritas alkoholitootmist range kontrolli alla võtta.»

Venemaa saab juba praegu viinatööstuselt suuri makse. Sel aastal teenib riik viinamüügist 15 miljardit rubla, kuid asepeaminister Gennadi Kulik väidab, et maksupettuste ja illegaalse müügi tõttu jääb riigil saamata umbes 30 miljardit rubla. Ilmselt unistab Kreml NSV Liidu ajast, kui alkoholitööstus andis 25% riigitulust. Nüüd ainult kahvatud kaks protsenti.

Ametliku statistika kohaselt toodeti ja imporditi 1997. a Venemaal viina 850 miljonit liitrit. Selle aasta kaheksa kuuga on vastav arv ainult 280 miljonit liitrit, mis näitab illegaalse tootmise kasvu ligi 50 protsendini.

Pärast augustis alanud rublakriisi, kui rubla dollari suhtes 60% odavnes, pani Smirnov tootmise kinni ja saatis 600 töötajat sundpuhkusele. Aga nüüdseks on ta tootmise jälle käivitanud. «Sest varsti tuleb külm talv ja siis hakkavad venelased jälle viina jooma,» ütleb Smirnov.

Smirnovi viina kaubamärgi lõi Borissi vaarvanaisa Peter Smirnov. Kui Boriss 1991. a oma viinatööstuse avas, oli USA firma Heublein müünud Smirnoffi viina juba mitu põlvkonda. Seni käib poolte vahel Peter Smirnovi loodud kaubamärgi kasutamisõiguse üle armutu kohtuvaidlus, seni lahend puudub.

1996. a jõudis konflikt Kremlisse, kus vodkaasjatundja president Jeltsin kinnitas, et Smirnovi viin ületab Smirnoffi nii kvaliteedilt kui kujunduselt. President soovitas konflikti lahendada nn Viktor T?ernomõrdini ja Al Gore'i komisjonil, kuid sinnapaika see jäi.

Võib arvata, et Vene poliitikutele pole võitlus vodka kaubamärgi pärast tähtis mitte ainult maksutulude pärast, see on ka rahvusliku aarde tagastamise küsimus. DN-ÄP

Hetkel kuum