Turvamees kilekoti asemel

30. oktoober 1998, 00:00

Me kutsume selliseid väikeettevõtjaid kilekoti-inkassaatoriteks, ütleb Sularahakeskuse rahaveo osakonna juhataja Alar Põllu ja lisab, et Tallinna tänavatel võib neid tihti kohata.

Nad tunneb kergesti ära -- ühed vaatavad pangahoone ees hoolikalt ette-taha, teised püüavad jätta muljet, nagu polekski neil sularaha kilekotis, muigab Põllu.

Halbu näiteid on piisavalt, kuid ettevõtted ei taha õppust võtta, nendib Põllu ja toob jutu ilmestamiseks välja Eesti Posti.

Eesti Posti varandust on püütud viimase kolme aasta jooksul kolm korda röövida ning üks kallaletung lõppes inkassaatori surmaga.

Anekdootlikuks näiteks peab Põllu Oru turbakombinaadi pankrotihalduri Andrus Kuuse käitumist, kui pankrotihaldur korralduse peale autoaknast 736 000 krooni välja viskas.

Kunstigalerii omanik Shifara Hindrekson rahavedajaid ei kasuta ja ei usalda põhimõtteliselt Eesti panku ning oma raha ta seal ei hoia.

Hindrekson ütleb, et galerii omanikuna peab tal alati olema vaba raha, mida edasi investeerida.

Hindrekson ei eita, et tema käest käivad läbi väga suured summad, ning ta kinnitab, et sularaha transportimiseks on tal omad kindlad süsteemid.

Sularahavedajad ei taha nõustuda ettevõtjate arvamusega, et sellise teenuse ostmine on väga kallis. Karmiilmeliste rahavedajate ja soomusmasinate eest tuleb maksta vaid 0,15 protsenti saadetise maksumusest.

Korraga võib soomustatud masinas olla kümme miljonit krooni ning iga veos on kindlustatud kolmekümne miljoni krooni peale. Päevas eskordivad sularahavedajad Eestis laiali sadakond miljonit krooni.

Eestis on praegu kaks suuremat sularahavedu pakkuvat firmat -- 80 protsenti turust hõivab Hansapangale, Ühispangale ja turvafirmale ESS kuuluv AS Sularahakeskus ning teiseks suuremaks on Rootsi kapitalil põhinev Securitas Eesti.

 • kuni 50 000 krooni vedu on lubatud ühe saatjaga, veoks võib kasutada mistahes transpordiliiki ja veovahendit
 • üle 50 000 kuni 100 000 krooni veoks peab olema auto ja vähemalt üks tulirelvaga saatja
 • üle 100 000 kuni 1 000 000 krooni veoks peab olema auto ja vähemalt kaks tulirelvaga saatjat
 • üle 1 000 000 kuni 10 000 000 krooni veoks peab olema soomusauto ja vähemalt kolm tulirelvaga saatjat
 • üle 10 000 000 krooni vedu võib toimuda ainult politseiprefektuuriga kooskõlastatud eriplaani alusel
 • Raadio ettevõtlikule inimesele

  Äripäeva raadio 92.4

  Hetkel eetris

  Kava

   Vaata kogu kava
   Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
   06. December 2011, 19:34
   Otsi:

   Ava täpsem otsing