Reuters/Scanpix • 16. november 1998 kell 22:00

Vene-Saksa dialoog

Vene-Saksa heades suhetes etendas otsustavat osa ekskantsler Helmut Kohli ja president Boriss Jeltsini isiklik sõprus. Kuna Saksamaa on Venemaa suurim kaubanduspartner ja laenuandja, kellele Venemaa võlgneb kokku 600 mld krooni, on selge, et Saksamaa uus juhtkond on huvitatud tippkontaktide kiirest uuendamist.

Kuid erinevalt eelkäijast ei pane kantsler Schröder pearõhku jutuajamisele haigusest nõrgenenud Jeltsiniga, vaid hoopis kohtumistele peaminister Jevgeni Primakoviga ja teiste Venemaa liidritega. Saksa allikate järgi soovib Schröder luua Euroopa riikide ühispoliitika Venemaa suhtes ja anda Venemaale abi kriisist väljumiseks peamiselt küll nõustamise, mitte raha toel. Nädal tagasi Venemaad külastanud Saksa välisminister Joschka Fischer lubas siiski, et Saksamaa on valmis Venemaale ka majandusabi andmist jätkama, kuid ainult tingimusel, et turumajandusreformid Venemaal jätkuvad.

Ka Venemaa peaminister Jevgeni Primakov rõhutas eile enne kohtumist kantsler Schröderiga, et Venemaa peab suhteid Saksamaaga esmatähtsaks, arvestades Saksamaa positsiooni Euroopas ja tema kogemusi sõjajärgses ülesehitustöös.

Püüdes kahandada USA mõju maailmale, on hiljutised vaenlased Hiina ja Venemaa asunud taas looma strateegilist liitu. 22.--25. novembrini viibib Moskvas Hiina president Jiang Zemin, kes arutab seda Venemaa juhtkonnaga. Riikide majanduslik-poliitilised suhted on 1980. aastate teisest poolest arenenud tõusujoones. Ehkki tänavu 9 kuu kaubavahetuse maht (55,6 mld kr) oli kriisi tõttu mullusest 2,7% väiksem, tahavad pooled suurendada selle 2000. aastaks 270 mld kroonini. Koostööväljavaateid nähakse energeetikas, masinatööstuses, lennunduses, gaasi- ja naftajuhtmete ehitamisel.

Autor: REUTERS

Hetkel kuum