11. jaanuar 1999 kell 22:00

Riski vähendamiseks kasuta äriinfot

Kogu ettevõtlus ja äritegevus rajaneb riskil ja riskimisel. Äripartneriga seotud riski saab hinnata ja seeläbi vähendada üsna väikeste kulutustega, kasutades oskuslikult erinevaid äriinfoliike.

Ebaõnnestunud tehingute või ettevõtete vahel tekkinud võlgnevuste üheks põhjuseks on asjaolu, et meie ärijuhid pole harjunud infot hankima ja kasutama.

Uue partneriga äritehingu sõlmimise eel on tähtis veenduda, et äripartner on olemas (ametlikult registreeritud). Eestis, kus paljud tunnevad üksteist, on seda lihtne teha.

Välispartnerite puhul on asi keerulisem. Kõige käepärasem on Interneti andmebaas aadressil www.kompass.com. Siit saab tasuta vaadata 1,5 mln firma andmeid 63 riigist. Juba pikemat aega kuulub see andmebaas maailmas Interneti äriinfobaaside TOP 10sse.

Andmebaasist on võimalik leida praktiliselt kõiki rahvusvahelistel turgudel tegutsevaid firmasid, riikide tähtsamate majandusharude suurimaid tegijaid jt äriklientuurile orienteeritud firmasid.

Kui välispartneri andmeid aadressil www.kompass.com pole, ei saa sellest järeldada kõige halvemat. Riski vähendamiseks suuremate tehingute puhul on siiski soovitatav hankida firma taustauuring, mille maht, hind ja kättetoimetamise tähtajad määratakse kliendi vajadusest lähtudes.

Taustauuringu eesmärk on abistada ärimeest otsustamisel, kas ja millistel tingimustel koostööd alustada või jätkata. Uuringust saab teada, kas firma on aktiivne või on tegemist äsja loodud äriühinguga, riiulifirmaga, ühekordse tehingu teinud petturiga vms.

Samuti tuleb pöörata tähelepanu oma partneri firma täisnimele, mis viitab äriühingu liigile. Viimasest sõltub osanike varaline vastutus.

Välismaal asuv partnerfirma võib osutuda ettevõtjaks, kelle varaline seis nõrk ning vastutus piirdub väikese kapitaliga.

Alati tuleb uurida, kas välispartneri põhitegevusala ja koostööpakkumises väidetav ala langevad kokku. Erinevused viitavad ebastabiilsele olukorrale.

Põhjalikumad taustauuringud sisaldavad muu hulgas ettevõtte finantsaruandeid, maksehäireid, makse-

hilinemisi. Juhul kui on kättesaadav teave ettevõtte makseharjumustest, saate analüüsi tulemusel prognoosida tõenäosust, kas partner maksab teile õigel ajal või hilineb.

Taustinformatsiooni on soovitatav tellida koostöö-

partnerite, tarnijate, klientide, vahendajate valimisel, ekspordi alustamisel, krediidi andmisel, kaupade, tooraine, seadmete tarnimisel (eriti kui tegemist on 100% ettemaksuga) ja märgates muutusi kliendi makseviisis.

Kui püsipartnerite majanduslikul seisul on strateegiline tähtsus, siis oleks arukas paar korda aastas tutvuda ka nende taustaga.

Kui plaanis on pikaajaline koostöö või investeering, mis eeldab äripartneri üksikasjalikku analüüsimist ja tundmist, oleks kasulik peale taustauuringu põhjalikult tutvuda partneri finantsseisundi analüüsiga.

See on uus äriinfoteenuse liik, mis on esialgu kättesaadav ainult Soome, Norra, Rootsi ning Taani firmade kohta.

Analüüse koostatakse ekspertsüsteemi abiga, kasutades 3--4 aasta finantsaruandlust. See sobib hästi neile, kes soovivad kiiresti saada ülevaadet ettevõtte finantsolukorrast ning arengutrendidest, teha järeldusi arengusuundade kohta.

Analüüs sisaldab ülevaatlikke tabeleid, graafikuid ja analüütilist teksti käibe, kasumi, kapitali ja kulude struktuuri ning tegevusefektiivsuse kohta.

Seda laadi infot on kasulik ja huvitav saada mitte ainult partnerite, vaid ka konkurentide kohta.

Ettevõtete finantsseisundi analüüs on kättesaadav ka Eesti firmadest.

Autor: Ally Renter

Hetkel kuum