Kristi Malmberg • 31. jaanuar 1999 kell 22:00

Raha abil seadusi muutma

«Kui päris aus olla, siis ühtegi sellist punkti, mis mulle kasu oleks toonud, ei meenu,» nendib juba aastaid Reformierakonna juhatusse kuuluv autoärimees Toivo Asmer, kes seekord erakonna esikümnes isegi riigikogusse pürib.

Ka Eesti Põlevkivi peadirektor Väino Viilup tunnistab, et praktilist kasu Koonderakonnast, mille 159. liikmena ta valimistel kandideerib, pole ta saanud.

Viilup pole raha erakonnale kunagi andnud. «Keegi pole küsinud ja kui küsiks, ega ei annaks ka,» kinnitab kogenud tööstur. «Raha pole valimiste peale raisata!»

Ettevõtjad ei esita poliitikutele konkreetseid nõudeid ühe või teise seaduseparanduse läbisurumiseks, vaid loodavad lobitööle, mille käigus poliitikutele vajalikud ideed pähe panna.

«Üldistes valimiseelsetes vestlustes muidugi lubatakse üht-teist,» märgib Keskerakonna peasekretär Küllo Arjakas ja nõustub, et loomulikult on hiljem võimalus teemaarendusest kõrvale hiilida.

Seetõttu on paljud ärimehed omaks võtnud suhtumise -- rahastad erakondi või mitte, mingit vahet niikuinii pole. Poliitikud jälle väidavad, et raha eest ei saa osta seadusemuudatust, vaid toetada tuleb erakonna mõtteviisi.

Mõnikord toob erakonna sponsimine ärimehele hoopis lisaprobleeme. Nii läks näiteks Saku õlletehasega, keda ajakirjandus nii järjepidevalt seostas ettevõtte rahastatud isamaaliitlaste võitlusega õlleaktsiiside ühtlustamise eest, et see hakkas tehase mainet kahjustama. Õlletehase peadirektor Cardo Remmel lubas seepeale mitte kunagi enam ühtegi erakonda toetada.

Erakonna valimiseelarvesse lisatud raha eest võib aga kõrgele lennata. Kohalikel valimistel Reformierakonda rohkem kui poole miljoni krooniga toetanud ASi Wiklar juht Priit Vilba oli nende linnapeakandidaat. Rääkimata ekspeaminister Tiit Vähist, kellega seotud AS Valga Group rahastas 1995. aasta riigikogu valimistel Koonderakonna ja Maarahva ühenduse (KMÜ) nimekirja 300 000 krooniga.

Reformierakonda 235 000 krooniga toetanud Neinar Selile on jagunud aga vaid koht Tartu linnavolikogus.

Enda mõjutamist rahameeste poolt erakonnad ei tunnista. Küll aga oskavad nad välja tuua teiste erakondade esitatud eelnõusid, millel ilmselge mõjutuste maik juures.

«Kogu põllumajanduse toetamist puudutav vehklemine riigikogus jättis päris nukra mulje,» nendib Reformierakonna peasekretär Heiki Kranich. «Toetuste jagamine näitas, kust on pärit mõned maaerakondade juhtkujud.»

KMÜ liikmed jälle tõmbavad seoseid Reformierakonna ja mitmete pangandusteemaliste eelnõude vahel. «Samuti on offshore-firmade tegevuse raskendamispüüete juures näha, et mitmed riigikogu liikmed püüavad ükskõik milliseid põhjendusi esitades nende tegevust mitte lõpetada,» väidab Koonderakonna fraktsiooni esimees Mati Meos.

Keskerakonna peasekretär Küllo Arjakas meenutab Isamaaliidu läbisurutud Talleksi erastamist eraldi seadusega ja kunagisele peaministrile Mart Laarile saatuslikuks saanud Lecto kartulilaenu. «Praegu tundub, et Telekomi erastamise juures võib Koonderakonnal oma huvi mängus olla,» lisab Arjakas.

Mitmed poliitikud märgivad mõjutustega eelnõusid meenutades kohe ära ka Isamaaliidu peetud õllesõja.

Arjakase hinnangul muutuvad poliitikud ja ettevõtjad kogu aeg kavalamaks ning seosed firmade ja seadusloome vahel suudetakse aina hägusemaks muuta. Seetõttu on praegustel riigikogulastel raske ennustada, mida võiks oodata uuelt parlamendilt erakondade sponsorite valguses.

Erakonnad avaldavad rahastajad 17. aprilli paiku. Loodetavasti jõuavad nüüd avalikkuse ette korrektselt vormistatud aruanded, mis sisaldavad ka numbreid, erinevalt 1995. aasta valimisaruannetest, mis olid koostatud sooviga sponsoreid võimalikult vähe avalikkuse ette tuua. Praeguseks on aga selged vaid valimisnimekirjad.

Nii kandideerivad Koonderakonna nimekirjas tuntumatest ettevõtjatest Väino Viilup, Viljar Veskiväli, Koit Kaaristu ja Mainori juht Ülo Pärnits. Neist viimane on erakonna pikaajaline toetaja.

Keskerakonna nimekirjas pürivad parlamenti lihaühistu Viru esimees Urmas Laht, kütuseärimees Aivar Riisalu, ETFC Grupi juhatuse esimees Toomas Kõuhkna, Inreko Laevade juhataja Enn Rohula (suurendas valimiskassat kohalikel valimistel 95 000 krooni võrra), Tallinna lauluväljaku juht Riho Rõõmus ja Baltic Toursi üks omanikke Mait Metsamaa.

Isamaaliidu nimekirjast leiab endise hansapankuri Jüri Mõisa, advokaat Urmas Arumäe ja sportlase ning ärimehe Toomas Tõniste nime. Mõõdukate ettevõtluspoolt esindavad veinikaupmees Jüri Tamm, Ardo Ojasalu ja Rakvere tuntuim ettevõtja Oleg Gross.

Reformierakonnas kandideerivad peale Toivo Asmeri veel Neinar Seli, ehitusettevõtja Priit Vilba, Hansatee nõukogu esimees Toivo Ninnas ja EVEA Panga juhatuse esimees Margus Tilga, kellelt on Reformierakond saanud kokku 130 000 krooni.

Hetkel kuum