2 veebruar 1999

Ära tee tühja tüli arvutipildi pärast!

«Saatke meile logo Windowsis,» tahetakse meilt vähemalt lugematu arv kordi nädalas ja arvatavasti on sama lugu ka mujal, kus arvutigraafikaga kokku puututakse. Paraku ei tea keegi täpselt, mis kujul see logo siis olema peaks. Kui te peaksite soovima oma reklaamifirmalt kirjaplanki nii, et seda saaks arvutis kasutada, on tulemuseks reeglina megasuur fail, mis pole arvutis täidetav-muudetav, trükib välja aeglaselt ja on kõigele vaatamata sakiliste joontega.

EMF ja WMF (enchanced/windows metafail) on vektorgraafika, st koosneb joontest ja mitte punktidest, lubab ennast suurendada ja fail on väike. Seda on mõnus Wordi ja Excelisse panna, nii et see on ideaalne pildiformaat arvutis kasutamiseks.

Seda formaati saab teha CorelDraw ja Adobe Illustratoriga (kahjuks ainult PC arvuti peal), hea kvaliteedi saavutamiseks on soovitav logo vms enne eksportimist vähemalt 10 korda vajalikust suuremaks venitada (muidu lähevad kõverjooned sakiliseks).

EPS on samuti vektorgraafika ja graafikafirmade lemmik, aga kasutajatel pole reeglina selle väljatrükkimiseks vajalikku PostScript-printerit. Kasuta ise EMF/WMFi, hoia aga alati varuks EPSi, et anda seda reklaamifirmale, ajalehele, telefonikataloogile jms.

BMP ja PCX on bitmap'id ehk pilt koosneb punktidest, mis suurendamisel silmale nähtavaks saavad ja pildi sakiliseks teevad. See on vastikult palju levinud formaat, katsuge hoiduda.

GIF on bitmap, mis leiab kasutamist kõige enam Internetis siis, kui pildis on vähe erinevaid värvitoone, nt logod, nupud jne.

Mina kasutan GIFi ka arvuti ekraanipiltide salvestamiseks, sest siingi on vaid kümmekond värvitooni.

JPG on samuti bitmap, kuid pakitud meetodiga, mis sobib fotodele (lahti pakkides saadakse algsega sarnane pilt, kus väheolulised detailid võivad olla muutunud). JPGga kaasneb alati kerge moonutus ja see on eriti märgatav kunstlike objektide ümber -- ja seega on see eriti sobimatu näiteks logode jaoks.

Autor: Peeter Marvet

Hetkel kuum