Kristi Malmberg • 9 veebruar 1999

Keskpank sai pangajuhtide vallandamise õiguse

Seaduse ühe algataja Kalev Kuke sõnul annab uus seadus Eesti Pangale senisest suuremad pankade järelevalve õigused.

«Karmistuvad nõuded krediidiasutuste juhtidele, mis on seotud viimaste aastate kurbade kogemustega, kus panku juhtisid inimesed, kes seda oma oskuste ja eetilise taseme poolest poleks pidanud tegema,» rääkis Kukk.

Eesti Panga nõukogu liige Kalev Kukk lisas, et ta ei soovi kommenteerida, kas mõni pangajuht võib oma koha peagi kaotada.

Uue seaduse kohaselt on keskpangal õigus algatada kohtu kaudu krediidiasutuse juhi tagasikutsumine, kui pangainspektsioon on teinud vastava ettekirjutuse.

Seaduse kohaselt võib krediidiasutuse juhiks määrata või valida isikuid, kellel on asutuse juhtimiseks vajalik haridus, kogemused, kutsealane sobivus ja laitmatu ärialane reputatsioon.

Eesti Panga avalike suhete juht Andrus Kuusmann ütles, et seadus on koostatud kogu panganduse kogemuste baasil. «Järelevalve tugevdamine on äärmiselt vajalik, sest seni kehtiv krediidiasutuste seadus on koostatud ajal, kui kõiki tekkivaid probleeme polnud võimalik ette näha,» rääkis Kuusmann.

Kuusmann ütles, et kuigi keskpangal peab olema pangajuhtide tagandamise võimalus, ei näe ta vajadust seda sätet kohe kellegi suhtes rakendada.

Riigikogu võttis eile vastu ka hoiu- ja laenuühistute seaduse, mis määrab hoiu- ja laenuühistute loomise ja tegutsemise põhimõtted.

Kalev Kukk märkis, et hoiu-ja laenuühistuid on Eestis väga vähe, mille üks põhjusi võib olla senise konkreetse seadusandluse puudumine.

«Samas võib hoiu- ja laenuühistute aeg ka ümber olla, sest see oli rohkem 19. sajandi ja 20. sajandi alguse nähtus,» lisas ta.

Hoiu- ja laenuühistute seaduse kohaselt pole hoiu- ja laenuühistu krediidiasutus, vaid finantseerimisasutus.

Hoiu- ja laenuühistul peab edaspidi olema kindel liikmeskond ja ühistu saab tegutseda oma liikmeskonna huvisid arvestades territoriaalsel põhimõttel.

Hoiu- või laenuühistu võivad moodustada näiteks ühe maakonna pedagoogid või mingi piirkonna kalurid.

Omavalitsus ei tohi olla ühistu liige, kuna Eesti Panga hinnangul on see vastuolus omavalitsuse olemusega.

Nii krediidiasutuste kui ka hoiu- ja laenuühistute seadus jõustuvad 1. juulil.

Hetkel kuum