24. veebruar 1999 kell 22:00

Innustatud eestlaste edust

Leedu telekomi (Lietuvos telekomas) aktsiatest 60% on Soome Sonerale ja Rootsi Teliale kuuluva konsortsiumi Amber Teleholding käes ning 40% kuulub riigile. Et 5 protsenti on lubatud müüa oma töötajatele, siis paneb riik müüki 35% aktsiatest. 1998. aasta erastamisel Sonera ja Teliaga sõlmitud lepingus on Leedu riik võtnud kohustuse mitte müüa oma aktsiapakki enne telekomi investeerimisprogrammi lõppu 2000. a keskel. Kokku on Sonera ja Telia kohustunud investeerima 221 miljonit dollarit.

«Põhimõtteliselt ei ole meil midagi Leedu telekomi IPO vastu, küsimus on ainult selles, millal ja kuidas seda teha. Praegu on see igatahes veel liiga vara,» arvas Sonera asepresident Tapani Holopainen.

Ka Telia Balti piirkonna tegevuse juht Maud Frisk peab Leedu telekomi müüki enneaegseks ja soovitab valitsusel veel oodata. Nii Sonera kui ka Telia esindaja rõhutavad, et tehes suuri investeeringuid Leedu telekomi, on tulevikus lootust saada aktsiate müügist paremat hinda. Pealegi võtab kõik rohkem aega, sest Leedu oma 3,7 miljoni elanikuga Eesti 1,5 miljoni vastu on tunduvalt suurem turg.

Riik sai Sonerale ja Teliale müüdud 60% aktsiate eest 510 miljonit dollarit, mida valitsus on pidanud kõige edukamaks erastamistehinguks ning opositsioon ja paljud elanikud nimetanud aga rahvuslikuks häbiks. Ülejäänud aktsiate müügist loodab Leedu erastamisagentuur saada umbes 400 miljonit dollarit.

Leedu mobiiltelefoniturg on jaotatud Omniteli (57%), Bite GSM (39%) ja Comlieti (4%) vahel. Omnitelist kuulub Amber Teleholdingule 55%, Bite GSMist 28,4% ja Comlietis (41%). Selle aasta algul ostis telekom veel Hollandi firmalt US West ära 49% aktsiatest Lintelis, mis teenindab rahvusvahelisi kõnesid.

Taani Tele Danmark, mis Leedu telekomi erastamisel Teliale ja Sonerale alla jäi, on kasvatanud oma osa Bite GSMis 71,6 ja Comlietis 49 protsendini.

Autor: B&B

Hetkel kuum