Sirje Niitra • 2. märts 1999 kell 22:00

Lootsmanni auto häving kahtlane

«Kindlasti on süütamine millegagi seotud ja kellelegi miski ei meeldi. Muidugi võib see olla seotud väidetava pistiseskandaaliga, mis omakorda võib olla seoses näiteks lähenevate valimistega,» tegi Keskerakonna nimekirjas riigikogusse kandideeriv Värner Lootsmann eile hommikul oletusi süütamise põhjuste kohta.

Ta lisas, et mingeid ähvardusi ta viimastel päevadel saanud ei ole.

Tallinna linnavolikogu korrakaitsenõunik Koit Pikaro, kes sarnaselt Lootsmanniga kandideerib riigikogusse Keskerakonna nimekirjas, ei soovinud juhtumit pikemalt kommenteerida, kuid ütles: «Muidugi on sellel autopõletamisel mingi seos Kebina skandaaliga.»

Vandeadvokaat Urmas Arumäe, kelle vahendusel Kebina tegi ajakirjandusele ja kaitsepolitseile avalduse altkäemaksu andmisest mitmele riigiametnikule, sealhulgas igakuiste 30 000 krooni suuruste maksete kohta Lootsmannile, leidis, et Kebinal pole selliseks ähvarduseks või kättemaksuks motiivi. Urmas Arumäed on pakutud Isamaa valitsuse justiitsministriks.

19. veebruaril kirjutas Nõmme linnaosa vanem alla turule tehtud investeeringute kooskõlastusele 2,8 miljoni krooni ulatuses. Pärast seda tegi Kebina avalduse selle kohta, et pole altkäemaksu andnud. Sellega on Arumäe hinnangul majanduslik efekt saavutatud ja Kebinal polnud mingit põhjust autosid süütama minna. Seda enam, et käimas on läbirääkimised ka rendilepingus ette nähtud ülejäänud 1,2 miljoni krooni investeerimise kohta. Sellega saavad Kebina huvid eelseisva turu erastamise korral kaitstud. Eelnevale tuginedes ei välistanud vandeadvokaat Arumäe süütamise puhul ka lavastuse võimalust.

Nõmme linnaosa vanem Värner Lootsmann magas tema sõnul ööl vastu teisipäeva oma kodus Metsa tänava kahekorruselises elamus, kui abikaasa ta kell 3.15 auto turvasignaali hääle peale üles äratas. «Kui välja jooksin, siis Nõmme linnavalitsuse liisitud ametiauto Ford Mondeo juba põles. Ei uskunud, et kõrval seisev auto sealt ära ajada õnnestub, aga mõtlesin, et proovin,» kirjeldas Lootsmann oma isikliku auto päästmist. «Kui selle lõpuks 15 meetri kaugusele maja nurga taha sain, avastasin, et ka selle all oli ämber bensiiniga, mis oli omakorda süütenööriga teise sõiduki all olnud nõuga ühendatud,» rääkis Lootsmann eile hommikul. Miks tema isiklik auto Ford Sierra, mis asus ametiautost vaid paarikümne sentimeetri kaugusel, tulest puutumata jäi, ei osanud Lootsmann öelda. Tööle läks ta eile liinibussiga.

Põleval Ford Mondeol hävis tules esiosa, katki oli löödud ka juhipoolse ukse aken ja sealt visatud bensiini armatuurlaua peale. Kohale kutsutud päästeameti eksperdi hinnangul oli süütamine alguse saanud just salongist. Politsei jälituskoer kaotas jäljed 60 meetrit eemal Metsa 63 maja ees, kust kurjategijad olid tõenäoliselt Lada-tüüpi autoga põgenenud.

Lootsmann eitas Kebinalt altkäemaksu saamist. «Siis, kui Nõmme turg 1995. aasta mais Tallinna linnavalitsuse korraldusega rendile anti, ei võinud ma uneski näha, et minust Nõmme linnaosa vanem võib saada,» tunnistas ta. «Tunnen Kebinat alles 1997. aasta kevadest, kui ta Kivimäe sauna rendile võtma hakkas.»

Kaitsepolitseile tehtud avalduses süüdistas Kebina Lootsmanni peale altkäemaksu võtmise ka mitme tema äri nurjamises.

Hetkel kuum