25. märts 1999 kell 22:00

Tekib Norra suurim pank

Analüütikute arvates on nende kahe panga ühinemine parim viis Postbankeni erastamiseks. Viimase suure pangakriisi pärandina, kui Norra riik oli sunnitud raskutes panku aitama, kuuluvad riigile endiselt pooled DnB aktsiatest ja kõik Postbankeni aktsiad.

Ühinemine toimub sel moel, et Den norske Bank võtab Potsbankeni üle, makstes selle aktsiate eest 8,325 miljardit Eesti krooni. DnB maksab sellest 7,77 miljardit aktsiates ja ülejäänu sularahas. Norra riigi osalus uues pangas tuleb 60,6%. Kuid vastavalt parlamendi otsusele tuleb riigil oma osalus peagi kahandada 33 protsendini.

Norra pangandusturul läheb uue panga kätte 21% eraklientidest ja 15% firmaklientidest. Uue finantskontserni varad on umbes 583 miljardit Eesti krooni. Ühinemisega loodavad pangad hoida kokku umbes 800 miljonit Eesti krooni aastas kuni aastani 2003. Kahe panga 900 kontoris praegu töötavast 7500 inimesest lahkub aastaks 2004 400 inimest.

Pankade juhatustel tuleb ühinemisleping allkirjastada hiljemalt 14. maiks, et juuni aktsionäride üldkoosolek saaks selle kinnitada.

Norra majandusleht Dagens Næringsliv kirjutas veidi aega tagasi, et Postbanken tahab saada aktsiaseltsiks, et siis ühineda Rootsi-Soome MeritaNordbankeniga. Et Postbanken on MeritaNordbankenile üksi ilmselt liiga väike partner, otsustaski ta tõenäoliselt enne ühineda DNBga. Seni on välismaise kapitali tulek Norra finantssektorisse olnud lausa tabu.

«Ühinemise põhjuseks on leida hea Norra lahendus panganduses, kus rahvusvaheline konkurents järjest kasvab. Den norske Bank ja Postbanken on tugevad eri valdkonnas,» ütles DnBi tegevdirektor Svein Aaser, kellest saab uue panga tegevdirektor. «Meil oli vaja finantskontserni, millel on kaalu Põhjala ja rahvusvahelises panganduses.»

Ajakirjanike küsimustele, kas uus pank tunneb huvi MeritaNordbankenile lähenemise vastu ja kas käivad sellesisulised läbirääkimised, vastas Svein Aaser eitavalt.

Teated DnB ja Postbankeni kavandatavast ühinemisest on tekitanud spekulatsioone ka teiste võimalike liitumiste kohta. Kõige tõenäolisemaks peetakse oletust, et Sparebanken 1 Gruppen ostab suhteliselt väikese Bolig- og Næringsbankeni (BNBank).

Veidi aega tagasi üritasid BNBankile pakkumust teha taanlaste äraostetud Fokus Bank ja ka Den norske Bank, kuid rahandusminister pani sellele veto.

Autor: KL

Hetkel kuum