ÄP fototoimetus • 18. mai 1999 kell 22:00

Maailmamajanduses halvim läbi

Aasia on majandusraskustest toibunud oodatust kiiremini ning otsene oht kriisi levikust Brasiiliasse ja Ladina-Ameerikasse on möödas, kirjutab majandusliku koostöö ja arengu organisatsioon (OECD) oma eile avaldatud poolaastaraportis.

Euroopa majanduskasv annab pärast 1998. aasta langust taas kiirenemise lootust, tõotades tuleval aastal USAd liidrikohal edestada. Kolmas suurvõim Jaapan jätkab aga endiselt jõupingutusi majanduskriisist ülesaamiseks.

Maailmamajanduse kasvuks ennustab OECD käesoleval aastal 2,4 protsenti ning tuleval aastal 2,9 protsenti. OECD tänavune ennustus langeb praktiliselt ühte rahvusvahelise valuutafondi läinud kuul avalikustatud 2,3% kasvuprognoosiga. Eelolevaks aastaks ennustab IMF aga koguni 3,4% majanduskasvu.

OECD hinnangul jääb Euroopa riikide kasv jätkuvalt alla piirkonna tegelikule potentsiaalile. Regiooni kiireima majanduskasvuga (7,5%) riik on jätkuvalt Iirimaa, mille majanduskasv oli mullu 10,4 ja järgmisel aastal prognoosi järgi 6,7%. Euroopa suurima majandusega riigi Saksamaa ning Itaalia probleemide lahendamiseks ei näe organisatsioon aga hiljutise eurotsooni intressimäärade languse kõrval mingeid kiireid abinõusid.

Kosovo sõja mõju Euroopa riikidele on OECD hinnangul esialgu veel vähetuntav. Tugevasti on aga juba kannatanud Balkani ja Kagu-Euroopa riigid ning olukord läheb halvemaks, kui sõjale niipea lõppu ei tule.

Autor: ÄP

Hetkel kuum