ÄP fototoimetus • 20. juuni 1999 kell 22:00

Läti valis naispresidendi

Sajast parlamendiliikmest hääletas Freiberga poolt 53, 20 toetas välisminister Valdis Birkavsit ja üheksa majandusminister Ingrida Udret. Freibergat toetasid Rahvapartei, partei Isamaale ja Vabadusele ning Sotsiaaldemokraatlik Partei.

Varem Kanadas Montrealis elanud Vaira Vike-Freiberga võtab seniselt presidendilt Guntis Ulmaniselt ameti üle 7. juulil. Tema ametiaeg kestab neli aastat.

«Olen rõõmus, et mul oli toetajaid nii vasak- ja parempoolsete kui ka tsentristide hulgas, mis näitab laialdast poliitilist toetust. See on mulle kui parteitule väga tähtis,» ütles Freiberga pärast tulemuste selgumist.

Valimistel alla jäänud välisminister Valdis Birkavs ütles, et Freiberga presidendiks valimine võib kujuneda positiivseks üllatuseks, kuid et ta ei ole selles päris kindel.

Ehkki psühholoogiaprofessorina on ta tugev isiksus ning tal on rahvusvahelised kogemused, ei ole tema poliitilistest vaadetest siiamaani midagi teada. Ta ei ole seni avalikel esinemistel võtnud poliitilist seisukohta Läti Euroopa Liitu ja NATOsse pürgimise suhtes.

Läti parlamendi presidendivalimise esimeses hääletusvoorus kandideerinutest sai helilooja Raimonds Pauls 32 häält, Ühendriikidest pärit lätlanna Vaira Paegle 25, transpordiminister Anatolijs Gorbunovs 23 ja Janis Priedkalns 17 häält.

Autor: ÄP

Hetkel kuum