ÄP fototoimetus • 15. september 1999 kell 22:00

Energeetikanõukogu toetas merekaablit

Pärnoja sõnul leidsid nii nõukogu kui ka Eesti Energia juhtkond, et merekaabli projekti näol on eelkõige tegemist Eesti Energia äriprojektiga, kuid samas pole see vastuolus ühtse Balti energiaturu ideega. Pärnoja ütles, et ta teeb valitsusele ettepaneku avaldada kaabliprojektile toetust.

Pärnoja tõdes, et kaabliprojektil on ka poliitiline tahk. «Otseselt julgeolekupoliitilise küsimusega tegemist pole, kuid ka see aspekt on oluline. Tugev seotus Vene elektrienergiaturuga on Eestile probleeme tekitanud mitte ainult kvaliteedi, vaid ka varustuskindluse seisukohast,» märkis minister.

Eesti Energia teatas aasta tagasi kavast rajada Eesti ja Soome vahele merealune kõrgepingekaabel koostöös Rootsi ja Soome ettevõtetega ABB, Graningeverkens, Helsinkin Voima ja Pohjalan Voima. Merekaabli kaudu soovib Eesti Energia hakata Põhjamaadesse elektrienergiat müüma. Projekti maksumuseks on arvestatud ligi 1,2 mld krooni. Kiisalt Espoosse kulgevat kaablit kavatsetakse ehitama hakata järgmisel kevadel. Projektist kõrvale jäänud Skandinaavia energeetikafirmad on projekti otstarbekuse üle kahtlust avaldanud, sest Eesti elekter ei ole nende väitel Põhjala turul kõrge hinna tõttu konkurentsivõimeline.

Autor: ÄP

Hetkel kuum