Toomas Truuverk • 2 november 1999

Aktsiad ei köida investorite meeli

Kauplemine Tallinna börsil jäi eile äärmiselt vaikseks ja seda nii käibe kui hinnaliikumiste poolest. Veidi elavama kauplemisega paistsid taas silma vaid Hansapanga ja Norma aktsia.

Börsisüsteemi päevakäive ulatus registreeritud 103 tehingus 5,87 mln kroonini. Huvitav on siinjuures see, et vaatamata väikesele käibele leidsid kauplemishuvi paljud erinevad aktsiad ja tulenevalt laiaks veninud ostu- ja müügihindade vahest olid muutused aktsiate hindades eraldivõetuna üpris suured.

ÄP indeks, turu keskmise liikumise iseloomustajana liikus suurema osa päevast aga nagu mööda joonlauda 279 ja 280 punkti vahel ja fikseerus börsi sulgemisel 279,64 punktil (päevaga -0,12%).

Kaks investorite praegust lemmikaktsiat, Hansapank ja Norma suutsid veidi elavama käibe toel ainsate põhinimekirja aktsiatena lõpetada plussis. Teiste põhinimekirja aktsiatega, kaasa arvatud Telekomi aktsia, tehti eile vaid 1--4 tehingut. Pea olematu kauplemise korral on hinna langus aga küllalt tavapärane.

Investorite kõrgendatud huvi püsib Hüvitusfondi obligatsioonide vastu. Märkimisväärne on, et suurem osa tehinguid sõlmitakse siiski müügipoolelt ehk siis loobutakse obligatsioonide hoidmisest. See on ka üsna loomulik, sest siingi on ostu- ja müügihinna vahe päris suureks paisunud ja muutnud kohati Hüvitusfondi obligatsioonid küllalt vähetulusaks.

Kui keegi siiski plaanib investeeringut Hüvitusfondi obligatsioonidesse, tasub hoolega kaaluda, millist seeriat osta. Sugugi ei maksaks peljata väikest arvutamise vaeva, sest erinevate seeriate tulusused kõiguvad koguni 3--10,5 protsenti. Päris hea võimalus obligatsioonide tulususe mõõtmiseks on ka Hüvitusfondi koduleheküljel asetsev tulususe kalkulaator.

Hetkel kuum