ÄP fototoimetus • 8. november 1999 kell 22:00

Microsoft sai vitsad

Ehkki börs oli reedel otsuse teatavakstegemise ajaks juba sulgunud, kukkus Microsofti aktsia järelturul kohe üle nelja protsendi.

Eile saagisid Euroopa aktsiaturud Wall Streeti avanemise eel närviliselt üles ja alla. Wall Streetil läks aga Microsofti aktsia börsi avanedes vastu ootusi kohe tõusule.

USA föderaalkohtunik Thomas Penfield Jackson leiab läinud nädala lõpus avalikustatud 207leheküljelises dokumendis, et Microsoft on kuritarvitanud oma monopoolset turupositsiooni konkurentide tegevuse takistamiseks, millega on kahjustatud tarbijate huve.

«Microsoft on näidanud, et on valmis kasutama oma erakordset turujõudu ja hiigelkasumeid mistahes firma vastu, kes üritab oma tegevusega tugevdada konkurentsi Microsofti põhitoodete turul,» seisab otsuses. «Tulemuseks on, et osa tarbijatele tõeliselt kasulikke uuendusi jääb sündimata ainuüksi sel põhjusel, et need ei vasta Microsofti huvidele.»

See ei ole veel Microsofti süüdi mõistev otsus -- tegemist on niinimetatud «faktide kehtestamisega» ehk esimese vaatusega lõppeva sajandi ühes olulisemas vaba konkurentsi alases kohtudraamas. Dokumendi toon annab samas alust eeldada, et kohtu lõplik otsus tuleb Microsofti suhtes negatiivne.

See omakorda võib tähendada rangeid sanktsioone alates nõuetest vastuolulisest turustamispraktikast loobuda kuni firma tükeldamiseni. Viimati langetati sarnane otsus 1984. a USA telesidekompanii AT&T kohta.

Samuti võidakse Microsoftilt nõuda Windowsi salakoodi avalikustamist teistele IT-firmadele, et need saaksid välja arendada operatsioonisüsteemi konkureerivad versioonid. Sisuliselt tähendaks see sama, kui nõuda Coca-Colalt oma tuntuima karastusjoogi retsepti väljaandmist.

Jackson on eriti kriitiline Microsofti operatsioonisüsteemi Windows ja internetilehitseja Explorer ühendamise vastu, millega firma oma turupositsiooni veelgi tugevdas ning mis on üks põhielemente Microsofti vastu esitatud süüdistuses.

Viimasel kümnendil on Microsofti turuosa personaalarvutite operatsioonisüsteemide alal olnud vähemalt 90 protsenti, paaril viimasel aastal isegi 95 protsenti. Microsofti internetilehitsejat Explorer kasutab kolm neljandikku maailma 200 miljonist internetikasutajast.

Reedese seisuga ulatus firma börsiväärtus 470 miljardile dollarile.

Konkureeriv firma Netscape, mille osa internetilehitsejate turul on Microsofti hegemoonia laienedes kahe aastaga langenud 80 protsendilt 30 protsendile korraldas reedel otsuse peale suure peo, ehkki kõik Silicon Valley's siiski pidutsema ei kiirusta.

«Tulevasele ettevõtjale ütleb Washingtonist tulev sõnum -- ole edukas, kuid mitte liiga edukas, või me teeme su elu kibedaks,» ütles riskikapitalist Tim Draper, kes on Microsoftiga nii koostööd teinud kui konkureerinud.

Teised seevastu leiavad, et juba pelgalt USA justiitsministeeriumi ja 19 osariigi algatatud kohtuprotsess on sundinud end seni karistamatuna tundnud monopoliste paremini käituma. Samuti näitab reedene otsus, et USA tööstusrevolutsiooni ajal raudtee- ja naftakompaniide monopolide ohjamiseks loodud seadused pole ülikiire arenguga IT-sektori reguleerimiseks sugugi aegunud.

Autor: ÄP

Hetkel kuum