Tõnis Oja • 25. november 1999 kell 22:00

Dollar kaitseb millenniumi vastu

Euro kurss kukkus kolmapäeva õhtul ootamatult nelja kuu madalaimale tasemele 1,0157 dollarile, kuigi mingit erilist põhjust ei oska keegi ühisraha nõrgenemise kohta tuua. Osaliselt on euro nõrgenemises süüdi investorid, kes on varem võtnud sisse pikki positsioone ja olles nüüd pettunud, et euro pole täitnud talle pandud lootusi (on tõusu asemel hoopis langenud), asusid tasapisi valuutat müüma. Seega võib öelda, et euro müük ei ole agressiivne, pigem passiivne kaitse.

Ainsaks fundamentaalseks nõrkuseks võib lugeda eurotsooni valitsuste liigset aeglust riikide majanduste restruktureerimisel ning Euroopa peamiste konkurentide (USA ja Jaapan) väärtpaberiturgude suuremat tulusust Vana Maailmaga võrreldes. Nii suvel kui ka nüüd, mil euro kurss läheneb dollari kursile, hõlmab suure osa tehingutest euro müük jeeni vastu ning euro-dollari langus on suures osas tingitud arbitraazhist.Oma osa dollari tugevnemisel on kindlasti läheneval aastavahetusel. Rahvusvaheliste investorite hulgas on dollar kujunemas eelistatuimaks valuutaks kaitsmaks millenniumivapustuste eest.

Eile liikus euro kursivahemikus 1,017--1,020 dollarit. Ühisraha toetasid Prantsusmaa ja Hollandi head majandustulemused.

Hetkel kuum