ÄP fototoimetus • 23. detsember 1999 kell 22:00

Pöörane börsisajand

Kui USA keskpank otsustas teisipäeval intressimäärad muutmata jätta, sai peamiselt tehnoloogiafirmade aktsiaid sisaldav Nasdaq uut optimismi ning tõusis veel 3,4 protsenti. Eilseks oli börs aasta algusest kokku tõusnud 79,5 protsenti, ületades analüütikute poolt aasta lõpuks prognoositud taseme.

Ajakirja Business Week viimases numbris on ära toodud 50 Wall Streeti analüütiku ennustused ees ootava aasta kohta. Keskmiselt asetuvad prognoosid 3805 punkti tasemele, mille Nasdaq ületas juba teisipäeval pärast föderaalreservi otsuse teatavaks tegemist.

Kõige optimistlikum prognoos, mille järgi Nasdaq tõuseb 5000 punkti tasemele, eeldaks uuel aastal veel 28protsendilist tõusu.

Dow Jonesi indeksile ennustatakse keskmiselt 11 651 punkti taset, mis on vaevalt neli protsenti praegusest tasemest kõrgem. 50 küsitletud analüütikust usub ainult kaks indeksi langemist 10 000 punkti tasemest allapoole. Kõige optimistlikum prognoos on 13 800.

Dow Jones on ainus indeks, mis pole viimaste kuude börsirallis uusi rekordeid löönud, millega on hakkama saanud ka suurim indeks Standard & Poor's 500. Samas kõigub Dow Jones kõigi aegade kõrgeima taseme juures, olles aasta algusest tõusnud 22 protsenti.

Suurtest börsiindeksitest on kõige halvemini läinud S&P 500-l, mis on tõusnud veidi vähem kui 17 protsenti.

Sellest aastast on jäänud veel kuus kauplemispäeva, enne kui New Yorgi börs saab sisse helistada uue aastatuhande. Kella helistamise au on antud tavaliselt tuntud majandus-, poliitika-, meedia-, spordi- ja kultuuritegelastele, nagu GE juhile Jack Welchile, Broadway rezhissöörile Neil Simonile, «parandamatule» börsioptimistile analüütik Abby Joseph Cohenile ning USA endisele rahandusministrile Robert Rubinile.

Selle sajandi viimase börsipäeva helistab sisse poksija Muhammad Ali. Uue aastatuhande esimene börsipäev on 4. jaanuaril ning siis helistab kella kirjanik John Updike.

Ent niisama hea meelega kui Wall Street tervitab uut aastatuhandet, väärib tähistamist ka lõppev fantastiline börsisajand.

New Yorgi börsi (NYSE) hakati organiseerima juba 1792. aastal, kuid nimi New York Stock Exchange tuli kasutusele alles 1817. aastal. Tõeliselt sai Wall Street hoo sisse selle sajandi alguses.

1830. aastal vahetas päeva jooksul omanikku 31 aktsiat, sajandivahetusel oli rekordiks miljon aktsiat ühe päevaga. Nüüd räägitakse rekordist, kui päeva jooksul ületab kauplemine 1,2 miljardit aktsiat.

Dow Jonesi tööstusindeks, mis tuleva aasta mais saab 104aastaseks, on kahekohaliselt punktitasemelt tõusnud 11 000 punktile. Umbes samal ajal, mil Dow Jonesi indeks ületas tollal maagilise 100 punkti taseme, kolis New Yorgi börs ka oma praegusesse asukohta Manhattanil.

Indeksisse lõi saki sisse 1929. aasta 29. oktoobri börsikrahh, kuid 1960. aastate lõpuks oli Dow juba neljakohaline ning läbinud maagilise 1000 punkti piiri. 1000 punkti ümber jäi Dow Jones kõikuma kuni 1980. aastate alguseni, mil börsiralli õige hoo sisse sai. 10 000 piiri läbis Dow selle aasta märtsis.

Autor: ÄP

Hetkel kuum