Reuters/Scanpix • 17 jaanuar 2000

Britid loovad suurima ravimikontserni

Glaxo turukapitalisatsioon oli reede õhtuste börsihindade alusel 1650 mld ja SmithKline'il 1200 mld Eesti krooni, mis teeb kokku 2850 miljardit. Sellega edestab uus firma praegust Suurbritannia suurimat firmat BP Amoco Plc, mille turuväärtus on 2700 miljardit krooni.

Kahe aasta eest ebaõnnestunult ühinemiskõnelusi pidanud Suurbritannia ravimifirmad teatasid, et 58,75% uuest ravimitootjast läheb Glaxo ja 41,25% SmithKline'i aktsionäridele. Uue firma nimeks saab Glaxo SmithKline ja selle turuosaks kujuneb 7,3% maailma ravimiturust. Firma müüb aastas ravimeid ca 375 mld krooni eest ja kulutab teadusuuringutele 60 mld krooni.

«Uus firma ühendab maailmaklassiga organisatsiooni, tehnoloogia ja teadusuuringute baasi. Loodame kindlalt püsida juhtpositsioonil ravimitööstuses, kus on käimas tormilised teaduslikud ja majanduslikud muutused,» ütles Glaxo Wellcome'i juhatuse esimees ja tegevdirektor Richard Sykes.

Investeerimispanga Merrill Lynch analüütiku James Culverwelli sõnul tõuseb Glaxo SmithKline maailma ravimitööstuses liidriks nii tootearenduse kui ka turunduse vallas.

Glaxo tuntuim toode on migreeniravim Imitrex, Smith Kline'il aga antibiootikum Augmentin, antidepressant Paxil ja uus diabeediravim Avandia. Ühinemise tulemusena tahavad nad liita teineteist täiendavate toodete -- astma-, diabeedi-, AIDSi- ja depressiooniravimite valmistamise. Järgmise kolme aasta jooksul on firmadel kavas säästa aastas miljard naela, millest neljandik suunatakse tootearendusse. Ametiühingud kardavad, et sääst võib kaasa tuua 105 000 töötajast 15 000 vallandamise.

Firmad üritasid ühineda juba 1998. a veebruaris, kuid läbirääkimised jooksid ummikusse. Glaxo juhatuse esimees Richard Sykes ja SmithKline'i peadirektor Jan Leschly ei suutnud jõuda kokkuleppele, kes hakkab koondfirmat juhtima. Nüüd on Leschly teatanud aprillis pensionile siirdumisest ja Sykes kaalub üleminekut akadeemilisele tööle 2002. a, kui ta saab 60aastaseks. Glaxo SmithKline'i peadirektoriks saab SmithKline'i juhtkonda kuuluv Jean-Pierre Garnier ja juhatuse esimeheks Glaxo juht Richard Sykes. Ehkki firma peakorter jääb Londonisse, hakatakse seda osaliselt juhtima uuest USA keskusest.

Et uute ravimite väljatöötamise kulud järjest kasvavad, siis on ravimitööstuses oodata uusi ühinemisi. Hiljuti teatasid liitumisplaanist Pharmacia & Upjohn ja Monsanto, samal ajal kui Viagraga tuntuks saanud Pfizer tahab üle võtta Warner-Lambertit. Viimastest suurtest liitumistest võib mainida Rootsi ja Briti farmaatsiafirmat Astra Zeneca.

Autor: REUTERS

Hetkel kuum